Avrupa Birliği Başkanı Sassoli: Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri askıya alınmalı

Avrupa Birliği Başkanı Sassoli: Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakereleri askıya alınmalı

 Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Türkiye ile ilgili AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınması ve yaptırımların sertleştirilmesini talep etti.Avrupa Birliği (AB) liderlerinin iki günlük zirvesi başladı. Zirveye...

 Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Türkiye ile ilgili AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınması ve yaptırımların sertleştirilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin iki günlük zirvesi başladı. Zirveye katılan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli'den Türkiye ile ilgili AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınması ve yaptırımların sertleştirilmesi talepleri geldi.

AB Konseyi'nin liderler zirvesinin açılışında basın toplantısı düzenleyen yeni AP Başkanı David Sassoli, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı gerekçesiyle Türkiye'ye daha sert yaptırımlar uygulamasını talep etti.

"Savaş eylemi olarak görüyoruz"

"Savaş eylemi olarak görüyoruz" dediği harekatın 'derhal durması' çağrısında bulunan Sassoli, AB'nin siyasi ve demokratik adımlar atmasını istediklerini, NATO ve BM Güvenlik Konseyi'nde de harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bazı AB ülkelerinin Türkiye'ye silah satışlarını askıya alma kararının yürürlükteki anlaşmalara da uygulanması çağrısını yapan AP Başkanı, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin askıya alınması talebinde de bulundu.