Avrupa Konseyi’den Demirtaş ve Kavala açıklaması

Avrupa Konseyi’den Demirtaş ve Kavala açıklaması

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Komite, Kavala ve Demirtaş dosyalarını Haziran 2021 oturumunda incelemeye devam edecek.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala'nın durumunu görüştü. Demirtaş ve Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan Komite, AİHM Büyük Dairesi'nin Demirtaş kararı doğrultusunda ikinci tutukluluğun ilk tutukluluğun devamı olduğunu vurguladı. Komite, Osman Kavala'yı daimi gündemine aldı. Türkiye'de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki sorunlara dikkat çeken Komite, Kavala hakkında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na mektup yazacak.

Avukat Molu'dan açıklama 

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş'ın avukatı Benan Molu, şunları yazdı: "Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İHAM Büyük Dairesi'nin Selahattin Demirtaş'la ilgili kararı doğrultusunda ikinci tutukluluğun ilk tutukluluğun devamı olduğunu belirterek Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bakanlar Komitesi, Osman Kavala için de derhal serbest bırakılması yönündeki çağrısını tekrarladı. Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk başvurularını öncelikle incelemesiyle ilgili de bilgi istendi. Bağlayıcı olan İHAM kararlarına rağmen siyasi sebeplerle özgürlüklerinden alıkonulmaya devam edilmeleri ve durumun aciliyeti nedeniyle Bakanlar Komitesi, Kavala ve Demirtaş dosyalarını Haziran 2021 oturumunda incelemeye devam edecek." 

Karara uyulmazsa ne olur?

AİHM kararına uyulmazsa Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden bulunan Türk milletvekillerinin oy hakkı askıya alınır. Temsiliyetleri askıya alınabilir. Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliği askıya alınır. Eğer bu durum sürerse Konsey üyeliğinden çıkarılır.

Politika