Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın

Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın

Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ... Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de geçen hafta yaptığı toplantılarda Kavala ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini kayda geçirdi.

Avrupa Konseyi’nin yasama ve yürütme organları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen tutuklulukları süren eski Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Stefan Schennach, 11-14 Haziran tarihlerinde Ankara ve İstanbul’daki temaslarında Türkiye'ye, Demirtaş ve Kavala başta olmak üzere AİHM kararlarına uyulması gerektiği uyarısını yineledi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de geçen hafta yaptığı toplantılarda Kavala ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini kayda geçirdi.

AKPM Türkiye Raportörü Avusturyalı siyasetçi Stefan Schennach geçen hafta Türk yetkililerle, AİHM kararlarının uygulanması ve Avrupa Konseyi ile yüksek düzeyli diyaloğun devam etmesi konusunda görüşmeler yaptı.

Temaslarına ilişkin 18 Haziran’da bir açıklama yapan Schennah, Kavala ve Demirtaş ile cezaevinde görüşme olanağı bulduğunu söyledi.

Schennah, bunun için de Türkiye’nin AKPM heyeti başkanlığını yürüten AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş’e teşekkür ettiğini kaydetti.

Avusturyalı raportör, Türkiye'de Dışişleri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleriyle de görüştüğünü açıkladı.

AKPM TÜRKIYE RAPORTÖRÜ SCHENNAH: DEMIRTAŞ'A 42 YIL HAPIS CEZASI VERILMESINI GÜÇLÜ ŞEKILDE KINIYORUM

AKPM Türkiye Raportörü Schennah açıklamasında "Türk yetkililerle yaptığım görüşmelerde, Strasbourg’da bulunan mahkemenin (AİHM) kararlarının infazının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan hukuki bir yükümlülük olduğunu hatırlattım. Yetkililere, Sayın Kavala ve Sayın Demirtaş hakkındaki kararların uygulanması için gerekli tüm tedbirleri gecikmeksizin almaları yönünde güçlü bir çağrıda bulundum" dedi.

Osman Kavala’nın Ekim 2017'den bu yana hapiste olduğunu, AİHM’in Kavala’nın serbest bırakılması için iki karar aldığını anımsatan raportör, Demirtaş'ın da Kobani davasında 42 yıl hapis cezasına çarptırılmasını güçlü bir şekilde kınadığını söyledi.

Raportör, Kavala ve Demirtaş davalarında çözümün Türk yargısında olduğunu, Bakanlar Komitesi’nin gündeminde olan bu iki davaya yasal çözüm bulunabileceğini kaydetti.

Ziyareti sırasında görüşme olanağı bulduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden ceza infaz kurumlarının aşırı kalabalık olması ile hapis ve tutukluluk sürelerinin çok uzun olması konusundaki kaygılarını dinlediğini aktaran Schennah, "Ziyaretimin, Avrupa Konseyi ile örgütün en eski üyelerinden biri olan Türkiye’nin yetkilileri arasındaki diyalog açısından önemli bir adım olduğuna inanıyorum" dedi ve ekledi:

"Ayrıca ülkenin insan haklarını koruma sisteminin ve ortak Avrupa değerlerimizin güçlendirilmesine yönelik iyi iş birliğimizi sürdüreceğimizi umuyorum."

YAPTIRIM AŞAMASINA GELINMEDI

Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Kavala’nın serbest bırakılmasını içeren AİHM kararlarını uygulamaması nedeniyle 2022 yıulı başında ihlal prosedürü başlatmış ve konunun takibatını yürütme organı olarak görev yapan Bakanlar Komitesi’ne iletmişti.

Konsey, Türkiye'nin AİHS’in 46. maddesinde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmediği hükmüne varmış ve Kavala’ya ilişkin kararın uygulanmaması durumunda yaptırım uygulamak durumunda kalacağını kaydetmişti.

Komite, 2 yılı aşan süreçte Türkiye ile diyaloğa öncelik vermiş ve yaptırım sürecini ötelemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konudaki son açıklamasını İspanya ziyareti sırasında basın toplantısında bir soru üzerine yapmış ve "terörist" olarak tanımladığı Kavala ve Demirtaş hakkındaki kararların yargı tarafından verildiğini söylemişti.

BAKANLAR KOMITESI 'SERBEST BIRAKMA' ÇAĞRISINI YINELEDI

Kavala ve Demirtaş davaları, Bakanlar Komitesi’nin 11-13 Haziran günleri arasında yaptığı toplantılarda da bir daha ele alındı ve Türkiye’ye aynı çağrılar yinelendi.

AİHM’nin 2019 ve 2022’de Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararlarının halen uygulanmadığını, davalının Gezi olayları ve darbe girişimine katıldığına ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığını anımsatan Bakanlar Komitesi, Türkiye’nin AİHS’ten kaynaklanan yükümlülüklerini ciddi şekilde ihlal ettiğini vurguladı.

Komite, AYM yargılamalarının Kavala’nın serbest bırakılması için önemli bir fırsat oluşturabileceğini ancak Kavala’nın 2 yıl önce yaptığı başvurunun hala işleme alınmamış olmasının kaygı verici olduğunu da kaydetti ve AYM’nin bu konuyu bir an önce ele alması uyarısında bulundu.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın davalarını da görüşen Bakanlar Komitesi, Türk makamlarından eski HDP eş başkanları hakkında verilen hükümler konusunda ayrıntılı bilgi istedi.

Komite, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın AYM'ye yaptıkları başvurunun işleme alınmadığını belirterek, bu sürecin daha fazla geciktirilmeden bir an önce başlatılması gerektiği çağrısında da bulundu.

"Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın" haberi, 19 Haziran 2024 tarihinde yazılmıştır. 19 Haziran 2024 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın haberi 2024 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Avrupa Konseyi’nden Ankara'ya çağrı: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 14 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Kaynak:BBC Türkçe

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
(2) Yorum
SON HABERLER
 1. 01:54 ABD'de Donald Trump'a Suikast Girişimi!
 2. 00:52 Uçak bileti kampanyası başladı: 1 Euro'ya uçabilirsiniz!
 3. 00:29 Özgür Özel'den İzmir Faciasına: Sorumluluk Kimliğe, Kuruma veya Partiye Göre Değil!
 4. 00:23 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Altyapıyla İlgili Savunma: Kaçak İlişkilendirmesi Yapılamaz!
 5. 00:18 Mansur Başkan'dan Ay Sonunu Getiremeyenlere Destek: 11. Kez Gerçekleşti!
 6. 00:13 İzmir'e korkutucu deprem uyarısı geldi: 'Deniz kentin içerisine girecek!'
 7. 00:09 Ali Tezel saç baş yolduran açıklamada bulundu: Emeklilere verilmesi gereken gerçek maaşı hesapladı!
 8. 00:06 Milyonlarca emekliye 5.233 lira ödeme yapılacak: Kök maaşlarında önemli bir değişiklik geliyor
 9. 00:04 Yeni Doğan Bebeğini Çöp Konteynerine Bırakan Anne Yakalandı!
 10. 00:04 Dolar biriktirenler şok oldu: Dev bankalar dolar tahminlerini yenilediler
 11. 00:01 Kuyumcular ve o ünlü ekonomist altının yeni rekoru açıkladı İşte göreceği rakam!
 12. 00:01 139 Yıllık Reçel ve Konserve Devi İflas Başvurusu Yaptı: Yüzlerce Çalışan Tehlikede!
 13. 23:34 Yapay zeka artık insan zihnini okuyabilecek
 14. 23:31 14 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları
 15. 23:28 WhatsApp'tan şaşırtan yeni özellik! Yabancı dil bilmeyenler yaşadı
 16. 23:08 Sıfır araç kampanyaları ikinci ellerin belini büküyor: Fiyatlar daha ne kadar düşecek?
 17. 23:08 Çalışanlara ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda bir karar verildi
 18. 23:08 Ünlü ekonomist Türkiye'deki enflasyonun nereye varacağını anlattı
 19. 22:55 Yılın ilk yarısında en çok satış yapan otomobiller belli oldu!
 20. 22:55 Suriye'den normalleşme için Türkiye’ye şart: ‘Türk askerleri Suriye'den çekilsin’
Gündem Haberleri