Avrupa Parlamentosu: OHAL muhaliflere yönelik sindirme aracına dönüştü

Avrupa Parlamentosu: OHAL muhaliflere yönelik sindirme aracına dönüştü

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri ile Liberal Demokrat gruptan Marietje Schaake, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası uygulanan gözaltı ve açığa almalar nedeniyle büyük kaygı duyduklarını söyledi. Bugün yapılacak...

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri ile Liberal Demokrat gruptan Marietje Schaake, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası uygulanan gözaltı ve açığa almalar nedeniyle büyük kaygı duyduklarını söyledi. 

Bugün yapılacak AP toplantısı öncesinde Marietje Schaake ile BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Piri, “Cezai yaptırım gerektiren suç'' işlemiş kişiler ile, suçsuz insanlar arasında ayrım yapılması gerektiğini söyledi. Piri, OHAL uygulamasının "bütün muhalifleri sindirmeye yönelik bir baskı aracına" dönüştüğünü de belirtti.

Ergenekon davasındaki sahte belgeler ve gazeteci Ahmet Şık’ın kitabının yasaklanması üzerine kaygılarını dile getirdiği dönemde, AKP’nin, Gülen Cemaatini savunduğunu belirten Schaake ise darbe girişiminin muhalifleri susturmak için kullanılmasının Avrupa açısından kaygı verici olduğunu söyledi. 

Piri, 28 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin, “OHAL, Kürtlere yönelik baskı aracı olarak kullanılmaya başladı'' dedi. Türkiye’nin son 3 yılda giderek Avrupa’dan uzaklaşan bir çizgi izlediğini söyleyen Piri, AB üyelik müzakereleri sürüyor olsa da, bu koşullarda üyeliğin söz konusu olmayacağını vurguladı. 

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Slovakya’da belediyelere kayyım atanmasına ilişkin “Türk yetkililerle birkaç gün önce konuştuğumuz gibi hukukun egemenliği ilkesi çerçevesinde gereken adımların atılmasını bekliyorum'' açıklamasını yaptı.

Politika