Avukat Ezgi Önalan: Boğaziçi öğrencilerine çıplak arama dayatıldı, darp raporları mevcut

Avukat Ezgi Önalan: Boğaziçi öğrencilerine çıplak arama dayatıldı, darp raporları mevcut

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne AKP'li Melih Bulu'un atanmasını protesto ettikleri için evlerine operasyon düzenlenen Boğaziçili öğrencilerin avukatı Önalan, "Sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaşmışlar. Darp raporları mevcut'' dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversite rektörlüğüne AKP'i Melih Bulu'nun atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 17 kişi hakkında gelişmeleri avukat Ezgi Önalan açıkladı. Önalan, "Sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaşmışlar. Gözaltına alınırken telefonlarına el konulanlar var, darp edilenler var, darp raporları mevcut" ifadelerini kullandı.

İstanbul Emniyeti, bugün salbaha karşı AKP’li Melih Bulu'nun Boğaziçi Rektörlüğü'ne atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik operasyon düzenlendi. 28 kişinin yakalanması için sabaha karşı evlere yapılan baskınlar sonucu 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nde tutulurken, haklarında 2 günlük gözaltı süresi olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlar hakkında polise ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na mukavemet iddialarıyla dosya hazırlandığını belirten Önalan, "17 kişi tutuluyor, haklarında arama kararı bulunan başka kişiler de var, toplam 28 kişi için dosya açılmış. Dosyada polise mukavemet ve 2911’li sayılı kanuna muhalefet iddiaları var. Bunun için şafak operasyonu ile ev basmaya gerek olmadığını, bunun hukuki olmadığını biliyoruz" dedi... (ANKA)

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem