Avukat Vahit Bıçak bakın Necip Hablemitoğlu’nun ‘Köstebek’ kitabında nasıl yer almıştı?

Avukat Vahit Bıçak bakın Necip Hablemitoğlu’nun ‘Köstebek’ kitabında nasıl yer almıştı?

Ceren Damar'ı öldüren katil Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'ın savunması tepki toplarken, yıllar önce Bıçak'ın Hablemitoğlu'nun Köstebek kitabının 'cemaatler emniyeti kuşattı' bölümünde isminin geçtiği ortaya...

Ceren Damar'ı öldüren katil Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'ın savunması tepki toplarken, yıllar önce Bıçak'ın Hablemitoğlu'nun Köstebek kitabının 'cemaatler emniyeti kuşattı' bölümünde isminin geçtiği ortaya çıktı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 12 Ocak’ta 17 defa bıçaklayarak öldürülmüştü.

Katil Hasan İsmail Hikmet ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Hikmet'in cezasında indirim yapılmadı.

Bıçak, Ceren Damar’ın 15 Temmuz darbe girişimi lehine de tweet attığını öne sürmüştü. Bıçak, son olarak da Ceren Damar’ın babasının kızının ölümü üzerinden rant sağladığını ifade ettiği skandal sözlere imza atmıştı.

Katilin avukatı Vahit Bıçak, suikast sonucu öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun Köstebek kitabında da yer alan isimlerden biri.

Bıçak, Köstebek kitabındaki “cemaatler emniyeti kuşattı” bölümünde yer alıyor.

Wikileaks belgelerinde de adı geçen Bıçak'ın 'laiklik karşıtı konuşmalar' yapan dönemin Kayseri Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'yi de aklayan kişilerden olduğu ayrıntısı kitapta anlatılıyor.

İşte Hablemitoğlu'nun Köstebek kitabındaki o bölüm:

'Ankara: Polis Akademisi’ne Abdülkadir Aksu’nun İçişleri Bakanı olduğu 1987-1988 yılları arasında yerleştirilen 42 öğretim üyesinin tamamının burslu olarak İngiltere’de master ve doktora programlarına gönderildiği, bunların yaklaşık 30’unun İngiltere’de kalış sürelerini 1-3 yıl uzatmayı başarmalarına rağmen eğitim programlarını tamamlayamadıkları, YÖK sisteminde süresi içinde programı tamamlayamayanların kurum ile ilişkisi kesilmesine rağmen bu şahısların ömür boyu aynı kadroda kalacak şekilde ataması yapıldığı öğrenilmiştir.

Bu şahısların yasalara uygun olarak üç yıl süreli sözleşmeli  personel  statüsüne alınmasına karar verilmiş olmakla birlikte, bu husus kendilerine, anlaşılamayan nedenlerle hâlâ tebliğ edilmemiştir. Sözkonusu kişilerin arasında Kayseri Belediye Başkanı Şükrü Karatepe’yi aklayan Prof.Dr. Ali Şafak, Yard.Doç.Dr. Vahit Bıçak ve öğretim üyesi Mesut Bedri Eryılmaz da vardır'

AKP'DEN ADAY OLMUŞTU

Bıçak, 2015 milletvekili seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu.

NE OLMUŞTU?

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Hasan İsmail Hikmet bitirme tezinin danışmanlığını yapan, araştırma görevlisi Damar’ı “not tartışması” nedeniyle önce karnından ve bacağından bıçakladı, ardından emekli polis olan babasına ait tabancayla öldürmüştü.

Katil  Hasan İsmail Hikmet Emniyette ve nöbetçi mahkemede verdiği ifadede Ceren Damar’ı kopya çekerken yakaladığı için öldürdüğünü söylemişti.