Avustralya Afganistan'da 39 sivili 'kasten' öldürdü, basın ortaya çıkardı, hükümet özür diledi

Avustralya Afganistan'da 39 sivili 'kasten' öldürdü, basın ortaya çıkardı, hükümet özür diledi

Avustralya'nın Afganistan'da acemi askerleri adam öldürmeye alıştırmak için 39 sivili öldürdüğünü basın ortaya çıkardı. Avustralya hükümeti özür diledi.

Avustralya Hükümeti'nin Afganistan'da acemi askerleri adam öldürmeye alıştırmak için 39 sivili öldürdüğünü basın ortaya çıkardı. 

Katliamın basına yansıdığı görüntüler şöyle:

 

KAN GÖRMEYE DAYANMALARI İÇİN KATLETMİŞLER

Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişiliği'nin (IGADF) hazırladığı rapor, üst düzey komandoların acemi askerlerin "kan görmeye" alışması için savunmasız tutsakları öldürmeye zorladığına dair "inandırıcı deliller" olduğunu da işaret etti.

BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEDİ

Katliamın ortaya çıkmasının ardından Avustralya Başbakanı Morrison, özür diledi. Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani ile yapılan görüşmenin ardından Ghani’nin ofisi Twitter’da "Avustralya Başbakanı, Afganistan’daki bazı Avustralyalı askerlerin görevi kötüye kullanmasından dolayı en derin üzüntüsünü dile getirdi" paylaşımında bulundu.

GENERAL DE ÖZÜR DİLEDİ

Avustralya Savunma Kuvvetlerindeki (ADF) 25 personelinin ya suçları işlediğine ya da en azından ciddi suçlara karıştığına dair "inandırıcı bilgiler" olduğunu vurgulayan General Campbell da, "Afganistan halkından, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) adına, Avustralya askerlerinin herhangi bir suçu için içtenlikle ve kayıtsız şartsız özür dilerim" dedi.

İBRAHİM KALIN: 'MODERN BARBARLIK BUDUR'

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda konuya ilişkin, ''Modern barbarlık budur: “Avustralya ordusuna mensup acemi askerleri adam öldürmeye alıştırmak için Afganistan’da 39 tutsak sivilin kasten öldürüldüğü anlaşılmıştır'' ifadelerini kullandı.

 

Dünya