Avustralya'da küçük bir şehir %100 güneş enerjisine geçti

Avustralya'da küçük bir şehir %100 güneş enerjisine geçti

Avustralya'nın Batı Avustralya eyaletindeki 848 nüfuslu Onslow adlı kasaba, %100 oranında yenilenebilir enerjiye geçti.

Dünya'nın büyük şehirlerinde %100 oranında yenilenebilir enerji kullanmak için alınması gereken daha çok yol olsa da bu geçiş, küçük yerleşim birimlerinde düşük enerji gereksinimi nedeniyle biraz daha kolay olmakta.

Batı Avustralya'daki Onslow adlı 848 nüfuslu kasaba bunun bir örneği oldu. Kasaba artık kendi ihtiyacını karşılayacak bir güneş tarlasının yanı sıra, fazla enerjiyi depolayıp, güneşin olmadığı ya da yetersiz olduğu saatlerde kullanılmasına olanak tanıyan bir depolama ünitesine de sahip.

Öte yandan bu küçük şebeke tamamen dışarıdan bağımsız değil. Dışarıdan da enerji alabiliyor. Böylece kendisine yetmediği olası durumlarda dışarıdan takviye alarak elektrik kesintisi sıkıntısı yaşamayacak. Şebeke şu an doğalgaza da sahip ama şebeke tam devreye girdiğinde doğalgazın kullanımı gittikçe azalacak ve ortadan kalkacak.

Şu an proje test aşamasında ve bu yıl tam olarak devreye alınması planlanıyor.

Sistem, 600 kW'lık bir yere monte edilmiş güneş enerjisi santrali, 700 kW'lık bir çatı dizisi ve bir pil sisteminden oluşuyor.

Batı Avustralya Enerji Bakanı Bill Johnston, şu açıklamayı yaptı:

“%100 yenilenebilir enerjiyle çalışan Onslow mikro şebekesinin işletilmesi, devletimiz için daha temiz, daha parlak ve yenilenebilir bir enerji geleceği inşa etme yolunda önemli bir adım anlamına geliyor. Bu yenilikçi proje, Batı Avustralya'nın dünya lideri çatı güneş enerjisi alımından daha fazla fayda sağlayarak, dağıtılmış enerji kaynaklarının şebeke düzeyinde nasıl güvenli bir şekilde entegre edilebileceğini gösteriyor.”

Kaynak:CleanTechnica