Avustralya'da nehir havzasında milyonlarca balık ölümü meydana geldi

Avustralya'da nehir havzasında milyonlarca balık ölümü meydana geldi

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletindeki dere havzasında dün milyonlarca balık ölümü meydana geldi.

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletindeki dere havzasında dün milyonlarca balık ölümü meydana geldi. Yetkililer, balıkların bölgede yaşanmış olan aşırı sıcak hava dalgası sebebiyle suyu azalan nehirde biriken organik maddelerin çözünmüş oksijeni tüketmesi sebebiyle oksijensizlikten öldüğünü deklare etti.

Yeni Güney Galler eyaletinin Menindee kentindeki Darling Nehir'de dün milyonlarca balık ölümü meydana geldi, dere yüzeyi neredeyse tamamen ölü balıklarla kaplandı. Havzada bulunan öteki akarsu ve nehirlerde de ölü balıkların mahalli halk tarafınca görülmesi üstüne yetkililer, dün izahat yaparak geniş çaplı ölümlerin meydana geldiğini doğruladı. Yeni Güney Galler Birincil Endüstriler Kurumu'nun (NSW DPI) yetkilileri açıklamada "Çoğunluğu Kemikli Ringa Balığı (Kemikli Çipura) olmak üzere milyonlarca balığın etkilendiği tahmin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

NEDENİ: HİPOKSİK KARASUDPI, sellerin getirmiş olduğu yaprak ve odun parçaları benzer biçimde organik maddelerin nehirde biriktiğini (karasu) ve daha sonrasında yaşanmış olan aşırı sıcaklıkların suyun azalmasına neden bulunduğunu, biriken organik maddelerin sudaki çözünmüş oksijeni düşürerek (hipoksik karasu) balıkların ölümüne yol açtığını belirtti. Yine sel sonrası nehirde balık nüfusunun aşırı yoğunlaşmasının da balık ölümlerinde etkili bulunduğunun altı çizildi.Eyaletin Sulama Konseyi yetkilileri, dün yapmış olduğu açıklamada "Taşkınlarda üreyen milyarlarca sazan, artık taşkınlar geriledikçe Havzadaki nehirlerin taşıma kapasitesini aşıyor, ölürken suyun oksijensizleşmesine neden oluyor ve yerli balıkları da öldürüyor" açıklamasını yapmış oldu. Bölgede hava sıcaklığı 40 dereceye ulaştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.