Avusturya Başbakanı'ndan tüm Avrupa'ya 'referandum yasağı' çağrısı

Avusturya Başbakanı'ndan tüm Avrupa'ya 'referandum yasağı' çağrısı

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk siyasetçiler için Avrupa’da seçim kampanyası etkinlerinin yasaklanmasını talep etti.Hürriyet'ten Celal Özgen'in haberine göre, Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Kern, “Bu tarz...

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk siyasetçiler için Avrupa’da seçim kampanyası etkinlerinin yasaklanmasını talep etti.

Hürriyet'ten Celal Özgen'in haberine göre, Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Kern, “Bu tarz seçim kampanyası etkinliklerini engellemek için ortak hareket etmeliyiz'' dedi.

Türkiye’deki anayasa değişikliğini ve Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasını eleştiren Avusturya Başbakanı Kern, “Türk siyasetçilerin Avrupa ülkelerinde referandum kampanyası yapması doğru mu'' sorusuna şu cevabı verdi:

“Başkanlık sistemine geçilmesi Türkiye’de hukuk devletini daha çok zayıflatacak, kuvvetler ayrımını kısıtlayacak ve AB değerlerinden uzaklaştıracak. Bu tarz seçim kampanyası etkinliklerini engellemek için AB’nin ortak hareket etmesi akıllıca olur. Böylece Almanya gibi bu tür etkinlikleri yasaklayan ülkeler, Türkiye’nin baskısından kurtulur'' 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem