Avusturya yargısı SBK'nin ABD'ye iadesine karar verdi

Avusturya yargısı SBK'nin ABD'ye iadesine karar verdi

Avusturya’nın Wells kentinde devam eden Sezgin Baran Korkmaz'ın iade yargılamasında Wells yerel mahkemesi kararını verdi. Yerel mahkeme, SBK'nin ABD'ye iadesine karar verdi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iadesine ilişkin Avusturya’nın Wells kentinde devam eden iade yargılamasında Wells yerel mahkemesi kararını verdi. Korkmaz'ın iadesi için yapılan başvurunun biri reddedilirken diğeri kabul edildi. Korkmaz'ın iade kararına itiraz hakkı bulunuyor.

Euronews'in haberine göre ABD Hazinesi’ni dolandırdığı gerekçesiyle Avusturya’da tutuklu bulunan Korkmaz’ın Türkiye’ye mi yoksa ABD’ye mi iade edileceğine dair bu şekilde İlk Derece Mahkemesi kararı alınmış oldu. Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger gelişmeleri sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

ABD Savcıları geçtiğimiz yıl 19 Haziran’da uluslararası yakalama kararı ile Sezgin Baran Korkmaz’ın tutuklanıp, ABD’ye iadesini talep etmişti. Utah Eyaleti Federal Savcılığının iade talebinin dayanağı olan iddianamede 3 farklı suçlama bulunmakta idi. Bu suçlamalar Kara Para aklama, yanıltıcı beyan vermek suretiyle soruşturmayı karartma/engelleme ve ABD’ 2018 yılından bu yana tutuklu olan Jacob Ortell Kingston'u yanıltmak suretiyle kendisinden para almak olarak belirlenmişti.

 

Avusturya Wells mahkemesi Kararında ABD savcılarının iddianamesini ve iade taleplerini kara para aklamak yönünden yetersiz buldu ve Korkmaz’ın Kara Para Aklama iddiası kapsamında ABD’ ye iade edilmesini reddetti. Mahkemenin bu konuda ki red kararı ABD gerçekleştirilen vergi usulsüzlüğü suçunun yapıldığını Korkmaz’ın bildiğine dair ABD’li savcıların herhangi bir delillerinin olmamasına dayanıyor.

 

Diğer yandan aynı mahkeme Korkmaz’ın soruşturmayı engelleme ve Jacob Ortell Kingstonu yanıltmak suçlamalarından yargılanmak üzere ABD’ye iade edilmesine karar verdi. Avusturya’ da ABD’nin talebi üzerine iade yargılamasını başlatan Wells savcılığının ve Korkmaz’ın bu kararı İstinaf ederek Bölge İstinaf Mahkemesine taşıma hakkı bulunuyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem