Ayasofya ibadete açılırsa Ruhban Okulu ne olur?

Ayasofya ibadete açılırsa Ruhban Okulu ne olur?

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Ayasofya ile ilgili tartışmaları bugünkü köşesine taşıdı. Öztürk, Danıştay'ın olası kararlarını değerlendirdi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Ayasofya ile ilgili tartışmaları bugünkü köşesine taşıdı. Öztürk, Danıştay'ın olası kararlarını değerlendirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’un fethi kutlamaları kapsamında "Fetih suresi okunacak” çıkışıyla Ayasofya tartışması yeniden gündeme gelmişti. Erdoğan’ın “Statüsünün değiştirilmesi emrini” verdiği iddialarının ardından Danıştay da Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi kararının iptal edilmesi için harekete geçmişti.

Danıştay 10. Dairesi, 2 Temmuz'da söz konusu iptal istemini görüşecek. Sözcü yazarı Saygı Öztürk de Ayasofya'nın  müze statüsünden çıkarılmasına ilişkin, "Ruhban Okulu'nun açılmasının da gündeme gelebileceğini biz şimdiden not düşmüş olalım" dedi.

Öztürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle: "Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini Başbakanlığı döneminde Erdoğan istememiş olacak ki, davanın tarafı olan Başbakanlık avukatları, Ayasofya'nın mevcut halinin korunmasını istemişti. Bu kez olayın tarafı Cumhurbaşkanlığı. Perşembe günü Danıştay 10. Dairesi, Başkan Yılmaz Akçil'in başkanlığında toplanacak. Bu duruşma, halka açık olacak. Duruşma yapılacak ama, heyet kararını aynı gün vermeyecek. Kararını açıklaması için 15 gün içimde yapılacak. Danıştay'ın nasıl karar verdiği o zaman belli olacak. Danıştay'ın önceki kararlarını, içtihatlarını incelediğimizde, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi konusunun hukuki değil, siyasi kararı gerektirdiği anlaşılıyor. Nitekim, geçmişte de bu yönde karar verilmiş. Yargı, siyasi döneme, siyasi olaylara göre değil, hukuka göre karar vermeli. İşte, Danıştay'dan da beklenen budur. Ayasofya'nın müze olmaktan çıkarılmasının ardından, Ruhban Okulu'nun açılmasının da gündeme gelebileceğini biz şimdiden not düşmüş olalım."

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.