Ayasofya kararının ağır faturası nedir?

Ayasofya kararının ağır faturası nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Ayasofya'nın müze statüsü iptal edilerek cami yapılmasına karar verildi. HDP Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan'ın bir yıl önce yaptığı konuşmayı hatırlatarak, alınan kararı Meclis gündemine taşıdı.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan’ın 18 Mart 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında "Ayasofya’nın belirli bir bölümünde namaz kılınıyor. Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılmasının getirisi götürüsü var. Bu kararın faturası bizim için çok daha ağırdır. Bizim dünyada binlerce camimiz var. Bunların hesabını yapmıyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim" sözlerini hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

AYASOFYA KARARININ AĞIR FATURASI NEDİR?

Erdoğan “bu oyuna” nasıl geldi? Ayasofya kararının “ağır faturası” nedir? Ayasofya kararıyla, Türkiye’de yaşayan Hristiyanlar ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hayatın daha da zorlaşacağını bilerek, Erdoğan neden bu adımı attı? Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi? 2005 yılında “Medeniyetler İttifakı Eş Başkanı” olarak, dinlerarası gerilimi azaltmaya çalıştığınızı hiç hatırladığınız oluyor mu?

Politika