Aydınlık Yazarı Yuva: Erdoğan'ın katılacağı Şangay beşlisi toplantısına Esad da davet edildi

Aydınlık Yazarı Yuva: Erdoğan'ın katılacağı Şangay beşlisi toplantısına Esad da davet edildi

Aydınlık yazarı ve Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet edildiği Şangay beşlisi toplantısına Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da davet edildiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ukrayna'ya yaptığı ziyaret sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken son dönemde gündeme gelen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye yönetimiyle diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi konularında “Siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın” demişti. 

Erdoğan: Şangay Beşlisi toplantısına katılacağız

Erdoğan, Eylül ayında Özbekistan’da bir araya gelecek Şangay Beşlisi toplantılarına da katılacaklarını belirterek “Şangay Beşlisi'nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz” demişti.

Bu ifadelerin ardından dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı.

Toplantıya Esad da davetli

Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet edildiği Şangay İşbirliği Toplantısına Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın da davet edildiğini iddia etti. 

Esad, Erdoğan ile görüşür mü?

11 Aralık 2019'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "Uzun vadede Sayın Erdoğan ile görüşme planı olabilir mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Eğer bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim. Müslüman demiyorum, İslamcı diyorum - bu başka bir terim, siyasi bir terim. Ama ben hep şunu söylerim: benim görevim yaptıklarımdan mutlu olmak ya da olmamak değil. Mesele benim duygularım değil, Suriye'nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim, neyi yapmamı gerekirse onu yaparım."

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem