Aykut Kocaman'ın en estetik golü hangisi?

Aykut Kocaman'ın en estetik golü hangisi?

"Bir şehrin kaderini değiştiren adam: Aykut Kocaman" başlığı ile yayımlanan röportajdan önemli satırbaşları;Peki sizin için kırılma anı ya da anları hangi maçlar oldu?Dediğim gibi Galatasaray maçı önemliydi ama kupada...

"Bir şehrin kaderini değiştiren adam: Aykut Kocaman" başlığı ile yayımlanan röportajdan önemli satırbaşları;

Peki sizin için kırılma anı ya da anları hangi maçlar oldu?

Dediğim gibi Galatasaray maçı önemliydi ama kupada iki maçta da Beşiktaş’ı yenince hedeflerimiz açısından “Yapabiliriz, başarabiliriz'' duygusu daha bir perçinlendi, bütün takım bu hissiyatın içine girdi. Yani kırılma anları için kupadaki iki Beşiktaş maçı diyebilirim. Aslında bir noktadan sonra ben bizde kırılma bekliyordum. Çünkü hayatın her alanında; yazarken, çizerken, oynarken kapasitenin üzerine çıktığında bir noktadan sonra gerçek çizgilerine dönersin. Bundan korkuyordum.Aslında son dört maçın üçünde (kupada iki Fenerbahçe ve ligde bir Antalyaspor maçları) mağlup olarak bize ''teknik bir alarm’ çaldı ama çok şükür ligi üçüncü bitiriyoruz.

Futbolumuzun iki cephesinde de, ''Büyükler’ ve ''Başaltı takımlar’ hem futbolcu hem teknik direktör olarak yer aldınız? ''Büyük’ten (Tanıl Bora’nın deyimiyle) ''başaltı’na geçmek nasıl bir psikoloji yaratıyor?

''Başaltı’nda en önemli sorun adaptasyonda başlıyor. Mesela bunu ben yeniden yaşadım. Fenerbahçe zirveydi; o durumdan o durumları yaşamak isteyen bir takıma geliyorsun. Bireysel sorunlarda hiçbir fark yok, sorunlar aynı sorunlar... Bileşenler de aynı; yönetim, taraftar, basın, hedef koyma ve hedefi yakalama çabası vs. Değişen ne dersen, ölçek. Adaptasyon dediğimiz de bu; çoktan aza geliş. Orada problemler de çok daha büyük ama aşma ve çözme kapasitesi de daha yüksek. Burada problemler ve çapları da düşük, aynı zamanda çözme kapasiteleri daha az. Ama ben bu tür durumları en kolay atlatabilecek insanlardan biriyim, çünkü olaya şöyle bakıyorum: Evet orada böyleydi lakin burası da böyle. Ee, n’apacağız? Ağlamanın, sızlamanın, yakınmanın bir anlamı yok; bu koşullarda çalışmanın, gerektiğinde de problemleri çözmenin yollarını arayacağız.

Sizce en büyük golcü kim?

Modern zamanlardan ve kendi izlediğimiz dönemlerden bir isim vermem gerekirse, komple bir oyuncu olarak Hakan Şükür diyebilirim, tek vuruş ustası olarak da Tanju Çolak. Dünyada ise Brezilyalı Ronaldo... Onun yanına Van Basten’i eklemem lazım. Tıpkı Tanju Çolak örneğinde olduğu gibi tek vuruşta da Romario.  Şimdiki dönemdekileri saymıyorum tabii, Messi zaten malum, başka bir dünyadan.

Futbolculuk döneminize gidelim. Kariyerinizdeki en önemli gol sanırım 1995-96 sezonunda Trabzonspor’a attığınız ve Fenerbahçe’ye şampiyonluğu getiren gol. Peki en estetiği hangisiydi?

Sarıyer’e attığım gol. O golün zihnimdeki yeri bambaşkadır. Sanırım kornerden bir top geldi, Sarıyerlilerle birlikte yaklaşık 10 kişilik bir oyuncu grubu topa hamle yaptı, orada yapabileceğim tek bir hareket vardı, tek bir dokunuşla topu herkesin üzerinden aşırıp kaleye yollamak. Bunu gerçekleştirdim, top havada öyle güzel falso aldı ki... O gol benim için bambaşka bir yerdedir.

Kaynak:Hürriyet

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor