Diyanet'in Atatürk'süz cuma hutbesini eleştiren Erhan Güleryüz ifadeye çağrıldı!

Diyanet'in Atatürk'süz cuma hutbesini eleştiren Erhan Güleryüz ifadeye çağrıldı!

Ayna grubu solisti müzisyen Erhan Güleryüz, İğneada’daki konserinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbesinde Atatürk’e yer vermemesini eleştirdi. Ünlü sanatçı eleştirisinden 3 saat sonra ifadeye çağrıldı.Ayna...

Ayna grubu solisti müzisyen Erhan Güleryüz, İğneada’daki konserinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cuma hutbesinde Atatürk’e yer vermemesini eleştirdi. Ünlü sanatçı eleştirisinden 3 saat sonra ifadeye çağrıldı.

Ayna grubu solisti müzisyen Erhan Güleryüz konser sırasında Diyanet'in Atatğrk'süz 30 Ağustos paylaşımını eleştirdi. Ünlü sanatçı o sözlerinden 3 saat sonra ifadeye çağrıldı.Güleryüz konser sonrasında İğneada Belediye Başkanı ile birlikteyken, Başkan’ın telefonu çaldı. Başkan “Üzülerek söylüyorum ama ifadeye gitmeniz gerekiyor” dedi.Tarafsız Haber Ajansı'nın aktardığına göre; Erhan Güleryüz, Demirköy İlçe Jandarma Komutanlığı’na gitti. Jandarma Güleryüz’e “yüklenen suç”u ve haklarını anlattı.

'BEN ATATÜRK'Ü ANMAKTAN ÇEKİNMENİN DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİM'

Güleryüz ifadesinde şunları söyledi:

"Ben herhangi bir dini düşünceye, dindar vatandaşlarımıza yahut belirli bir kılık kıyafet giyen kimselere yönelik herhangi bir söylemde bulunmadım. Böyle bir şey de aklımdan geçmedi. Ben Kurtuluş Savaşı döneminde dindar geçinen ve ancak sarığın cübbenin arkasına sığınarak milli mücadelenin akamete uğraması için çaba gösterenler olduğunu, buna ve onlarca ihanete, yokluğa, yoksunluğa rağmen Kurtuluş Savaşı’nı zafere kavuşturan Atatürk’ü bugün bazı kuruluşların anmaktan çekindiğini, bunun doğru olmadığını söyledim."

İfade sırasında İstanbul Barosu’ndan bir avukat hazır bulundu. Erhan Güleryüz 3 saat süren ifade işleminin ardından gözaltına alınmadan serbest bırakıldı.