Aynes'in patronu ve AKP'li ortağı tutuklandı

Aynes'in patronu ve AKP'li ortağı tutuklandı

Denizli'de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Okul Sütü' ihalesini kazanan firmalar arasında yer alan Aynes süt firmasına yönelik düzenlenen...

Denizli'de Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Okul Sütü' ihalesini kazanan firmalar arasında yer alan Aynes süt firmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında firmanın yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin de bulunduğu 19 kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında TÜBİTAK'tan böcek davası sonucunda ihraç edilen ve şirkette üst düzey yönetici konumunda işe alınan kişilerin de bulunduğu öğrenildi.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, geçtiğimiz 8 Aralık tarihinde Acıpayam İlçesi’nde yaklaşık 1200 kişinin çalıştığı Aynes süt fabrikasına FETÖ/PDY soruşturması kapsamında operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında Türkiye’nin alanında dördüncü büyük şirketi olan kuruluşun yönetim kurulu başkanı Nevzat Serin ile yönetim kurulu üyeleri eski AKP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Özkan ile Ayhan Batur’un da aralarında bulunduğu toplam 20 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin evlerinde ve fabrikanın idari bölümünde de aramalar yapıldı, bulunan delillere el kondu.

Gözaltına alınanlar, ifadelerinin tamamlanmasının ardından Acıpayam Adliyesi’ne sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 20 kişiden aralarında firmanın patronlarının da bulunduğu 19 kişi tutuklandı, 1 kişi ise serbest bırakıldı. Mahkeme şirketin yönetim kurulu başkanı  Nevzat Serin, yönetim kurulu üyeleri Ayhan Batur, Mehmet Ali Özkan ile Tümay Çalışkan, Suat Hamit Salmaşır, Salih Bilgin, Onur Nayman, Mustafa Bağcı, Metin Tural, Mekke Yassıkaya, Mehmet Uysal, Hüseyin Aktürk, Harun Ekinci, Fatih Dikbakan, Erkan Altındal, Ali Rıza Işık, Alie Öztürk, Eren Yazıcıoğlu ve Hasan Hüseyin Pekdemir’i tutukladı. Tutuklanan yönetim kurulu başkanı Nevzat Serin, cezaevine götürülürken, “Şirketi batıranlar kına yaksın'' dedi.

Tutuklanan kişilerin arasında TÜBİTAK’tan böcek davası nedeniyle ihraç edilen kişilerin de bulunduğu belirtildi. Şirket yönetiminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek konulması ile ilgili TÜBİTAK’tan ihraç edilen 3 kişiyi, finans ve insan kaynakları ile İstanbul bölümlerinin başına getirildiği iddia edildi. Ayrıca şirket üzerinden yurt dışına FETÖ’ye nakit para aktarıldığı ileri sürülürken, aynı adreste başka bir şirketin kurulu olduğu ve Angola’da faaliyet gösterdiği, şirket yöneticilerinin örgütün şifreli haberleşme sistemi olan Bylock’u da kullandıkları iddia edildi.

İŞADAMININ 3 OĞLU DA TUTUKLANDI

Tutuklanan kişilerin arasında bulunan Hasan Hüseyin Pekdemir ile birlikte Pekdemir Marketler Zinciri’nin ortaklarından olan işadamı Cemal Pekdemir’in 3 oğlu da FETÖ kapsamında tutuklanmış oldu. Daha önce Adnan Pekdemir ile Faruk Pekdemir kardeşler tutuklanmıştı. 

Tutuklananlar arasında Mehmet Ali Özkan, daha önce AKP Merkez İlçe Başkanlığı yaptı. Firma, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda süt dağıtımı ihalesini aldı ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki okullarda süt dağıtımını yapmıştı. Bir yıl önce iflas erteleme isteyen firmaya denetçi kayyum ataması da yapılmıştı. Avrupa Birliği’ne Türkiye’den ilk süt ihracatı izni alan ve AB ülkelerine ihracat yapan birkaç firma arasında yer alan şirket, Rusya’ya süt ihracat izni de almıştı.

'ZEHİRLİ SÜT' ŞÜPHELİSİ AYNES
2012 yılının Haziran ayında, AKP'nin okullarda bozuk süt dağıttığını ortaya çıkmıştı.

Sütlerin bozuk olduğunu açıklayan raporu hazırlayan laboratuvar bakanlık tarafından apar topar kapatılmıştı. Laboratuarın müdürü ve müdür yardımcısı başka illere sürülmüştü.

AKP'ye yakın olduğu söylenen Denizli merkezli Aynes tarafından yapılan açıklamada ise, "Bir tek numunede bile hastalık yapıcı mikroorganizmaya ve bakteri toksinine rastlanılmamıştır. Bu hususta vatandaşımızın telaşlanmasına gerek yoktur" denildi.

Oysa sütlerden alınan numunelerin olumsuz çıkması üzerine, Aynes'e 11 bin 875 TL para cezası kesilmişti.

bozuksutic_0.jpg

ERDOĞAN SAVUNMUŞTU

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon İl Kongresi'ndeki konuşmasında okul sütü ile ilgili eleştirilere şöyle cevap vermişti:
"Şu anda Türkiye'nin yedi bölgesinde 32 bin 600 okulumuzda her gün 7 milyon 200 bin adet süt dağıtıyoruz. Günde 7 milyon 200 bin adet sütü her köşeye ulaştırıyoruz. Bu süt tozu değil ha, sütten bahsediyorum. Süt tozunu biz içtik geride kaldı, biz süt tozu dağıtmıyoruz. Bunu çocuklarımız süt içsin diye yapıyoruz. Sütü görmemiş yavrularımız var. Gelişme çağında en hassas çağlarında çocuklarımızın büyümesine katkı sağlamak için yapıyoruz. Tıpkı ücretsiz kitap dağıttığımız gibi, her öğrenciye ayrımsız burs verdiğimiz gibi, her öğrenciye ipad bilgisayar dağıttığımız gibi her öğrenciye süt dağıtıyoruz.- Bunun bize maliyeti eski rakamla 600 trilyon civarında, yeni rakamla 600 milyon lira. Hedef nedir? Buradaki sıkıntıyı sübvanse etmemiz. Yolsuzlukların olduğu bir devlet, hükümet bunu yapamaz. Bunu Kılıçdaroğlu'nun kafası da almaz. Sen hesap uzmanı olabilirsin ama sağlıkçı değilsin. Kırdığı potlar var.

"ZEHİRLENME DEĞİL, RAHATSIZLIK"

Bakın 7 milyon 200 bin adet gibi çok ama çok yüksek bir rakam içinde çeşitli illerimizde çocuklarımızda rahatsızlıklar meydana geldi. Dikkat ediniz, zehirlenme demiyorum, rahatsızlık diyorum.

Tıbbi, bilimsel araştırmaları analizleri devreye aldık. Süt örneklerini incelettik. Sağlık bakanlığımız bilimsel kurul oluşturdu. Gıda bakanlığımız da ayrıca oluşturdu. Tüm illerimizden örnek alındı, analizler yapıldı.

Bugüne kadar mikroorganizmaya başvurulmamıştır. Mevcut veriler gıda zehirlenmesini düşündürmemektir. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, her gün dağıtılan süt içerisinde gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir. hassasiyeti olmayan her çocuğumuz dağıttığımız sütü içsin.

"SÜT AKTIR, AK PARTİ'DE ORADAN GELİYOR"

Çok az sayıdaki çocuğumuzda ufak çaplı rahatsızlıklar meydana geldi. Anında olaya müdahale ettik. Bana bir zehirlenme olmadığını söylediler. Zehirlenme değil bu. Sağlık bakanlığımız bir kurul oluşturdu. Bütün illerden süt örnekleri alındı. Analizler yapıldı. Bilimsel açıklamadaki ifade hastalık yapıcı herhangi bir bakteriye rastlanmamıştır. Mevcut veriler ışığında çalışmayı durduracak bulgulara rastlanmamıştır.

Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Dağıtılan sütlerde kimsenin tereddütü olmasın. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Burdan muhalefete sesleniyorum. Süt aktır, AK Parti'de oradan geliyor. Süt içindeki en ufak pisliği gösterecek kadar beyazdır. O beyaz süt muhalefetin kirliliğini ortaya koymuştur.

"BAHÇELİ 9 IŞIK KİTABINI OKUSUN"

Tarih Nisan 2002. MHP'nin koalisyon ortağı olduğu DSP ve ANAP hükümeti. Sadece dört ilde öğrencilere süt dağıtma uygulaması başlatıyorlar. Tarım Bakanı, Sağlık Bakanı MHP. Sadece dört ilde süt dağıtıyorlar ve 505 öğrenci rahatsızlanıyor.

Dönemin bakanı Hasan Gemici bir açıklama yapıyor. Zehirlenme olmadığını, süt içme alışkanlığı olmayan çocuklarda mide bulantısına yol açtığını belirtiyor. Okul sütü programlarının uygulandığını söylüyor. Çocukların, laktoz maddesi nedeniyle sindirim problemi yaşayabileceğini söylüyor. - Sayın Bahçeli'yi bu konuda hiç ama hiç ciddiye almıyorum. Sadece bir tavsiyede bulunuyorum. Kılavuzlarını iyi seç.

Bak başkanlık sistemiyle ilgili ben bir tartışma açılmasından bahsettim. Hop oturup hop kalktılar. Yahu merhum Alpaslan Türkeş'in dokuz ışık kitabını aç, orada başkanlık sistemine ihtiyacı vardır diyor. Ee sen bunları okumadın mı?

KILIÇDAROĞLU'NU TEBRİK EDİYORUM

Geliyorum sayın Kılıçdaroğlu'na. Zaten ciddiye almak mümkün değil. Ama kendisini tebrik ediyorum. Nasıl tutarsız bir insan olduğunu gösterdiği için tebrik ediyorum. Nasıl boğazına kadar çamura battığını bize gösterdiği için kendisine teşekkür ediyorum. - Birileri, kılavuzları süt konusunu istismar etmesi için telkinde bulundu. Ama Kılıçdaroğlu her cümlede battı. Sadece bu süt konusu, CHP genel başkanının nasıl yalanlar içinde yüzdüğünün görünmesi açısından son derece önemli.

Ne diyor? "Hayatımda bu kadar beceriksiz iktidar görmedim" diyor. Sayın Kılıçdaroğlu sen hayatında iktidar oldun mu yahu?

Becerikli, beceriksiz karşılaştırmasını nasıl yapıyorsun? Hayatında iktidar görmediğin gibi, ondan öncekilerde tek başına iktidar olamadılar. Hayatları boyunca da iktidar göremeyecekler, benim milletim bunlara iktidar vermez.

"BENİM YANDAŞIMSA SENİN DE YANDAŞIN"

'İzmir Belediyemiz 7 yıldır okullara süt dağıtıyor' diyor. İnsan bir belediye başkanını arar sorar. İşin aslını öğrenir. Sen kendi belediyenle ilgili de gazete küpürü ile konuşursan eline yüzüne bulaştırırsın. İzmir Belediyesi haftada 1 gün küçük bir bardak süt veriyor. Haftada bir gün de UHT süt dağıtıyor. Biz sadece İzmir'de 968 okula her gün süt dağıtıyoruz. Farkımız bu.

İhale yandaş kuruluşlara verildi diyor. İzmir'de haftada bir süt temin edilen firma ile bizim anlaştığımız firma aynı. O da Pınar sütten alıyor bizde. Eğer benimde yandaşımsa seninde yandaşın.

Karnım ağrıyor diyen çocuğa zehirlendi demek senin haddine mi."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem