Azerbaycan 10 Kasım’ı niçin Zafer Günü ilan etti?

Azerbaycan 10 Kasım’ı niçin Zafer Günü ilan etti?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal altında bulunan Karabağ’daki yenilgiyi kabul ettiği 10 Kasım gününü Zafer Bayramı ilan ettiğini duyurmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı 10 Kasım tarihini “Zafer Günü” ilan etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev, 10 Kasım tarihinin “Zafer Günü” ilan edilmesi ve bu günün her yıl kutlanılması yönünde karar aldı.

10 KASIM'DA İMZALAR ATILDI

Aliyev ayrıca Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için yürüttüğü operasyonun başladığı gün olan 27 Eylül’ü de şehitleri “Anma Günü” olarak belirledi.

Azerbaycan ordusunun 44 gün süren operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti.

Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım’da imza atmıştı.

NİÇİN 10 KASIM?

Sosyal medyada Azerbaycan'ın 10 Kasım'ı 'Zafer Günü' ilan etmesine tepki gösteren kullanıcılar 'Atatürk'ü Anma Günü' dolayısıyla kutlama tarihinin yanlış olduğunu belirttiler.

9 Kasım Azerbaycan'da 'Bayrak Günü' olarak kutlanıyor. 

1918 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nde aynı yılın 9 kasım günü Azerbaycan meclisinde Azerbaycan devletinin bayrağı resmi olarak kabul edilmiştir.

Savaşın bittiğini deklare eden metin ise 10 Kasım tarihinde imzalandı.

8 KASIM OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hassasiyetleri dikkate alarak 8 Kasım'ı Zafer Günü ilan etti.

Böylece 10 Kasım olarak ilan edilen tarih değiştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya