Azerbaycan, ABD’nin Ermeni 'soykırımı' kararını kınadı

Azerbaycan, ABD’nin Ermeni 'soykırımı' kararını kınadı

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Dış Politika Bölümü, ABD Temsilciler Meclisi'nin soykırım kararını kınayan bir açıklamada bulundu.Azerbaycan Devlet Başkanlığı Dış Politika Bölümü Başkanı Hikmet Hacıyev, “ABD Temsilciler...

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Dış Politika Bölümü, ABD Temsilciler Meclisi'nin soykırım kararını kınayan bir açıklamada bulundu.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Dış Politika Bölümü Başkanı Hikmet Hacıyev, “ABD Temsilciler Meclisi’nin uydurma Ermeni soykırımıyla ilgili 296 sayılı tasarısını kınıyoruz, önyargılı ve haksız olduğunu düşünüyoruz. Bu tasarının hiçbir politik, yasal veya tarihi gerekçesi yok. Bu tasarı, Ermeni yanlısı lobi gruplarının çabaları sonucu kabul edildi” dedi.

'ERMENİLERİN SUÇLARINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR'

Ermenistan ve Ermeni lobi çevrelerinin 1915 olaylarını siyasi spekülasyon konusuna dönüştürdüğünü kaydeden Hacıyev, “Onlar bu amaçla, Ermenilerin Güney Kafkasya ve diğer bölgelerde işlediği suçları örtmeye çalışıyor. Bu yüzdendir Ermenistan, Türkiye’nin o dönemin olaylarını araştırmak için ortak tarih komisyonu kurma teklifini kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nde, 29 Ekim'de Ermeni Soykırımı karar tasarısı oy çokluğuyla kabul edilmişti.