Azerbaycan'dan Ermenistan'a misilleme

Azerbaycan'dan Ermenistan'a misilleme

Rusya'nın destek verdiği Ermeni silahlı grupları, Azerbaycan topraklarında ateş açmış ve bir Azerbaycan askerini şehit etmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Ermenistan'ın üçlü mutabakatı ihlal ettiğini ve misliyle karşılık verildiği duyurarak Azerbaycan ordusunun Ermenistan hedeflerini vurduğu anları paylaştı.

Azerbaycan'da Ermeni silahlı grupların ateş açması sonucu 1 Azerbaycan askeri şehit oldu. Olayın ardından Azerbaycan ordusu Ermenistan güçlerini vurmaya başladı.

Azerbaycan'da 1 şehit
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında bulunan yasadışı Ermeni silahlı gruplarının, bu sabah saatlerinde Azerbaycan ordusunun Laçın şehri istikametindeki mevzilerini yoğun ateş altına aldığı ve Anar Kazımov isimli 1 Azerbaycan askerinin şehit düştüğünü duyurdu.


Azerbaycan birliklerince karşı tarafın susturulması için misillemede bulunulduğu kaydedilirken, Bakanlık saldırıda şehit olan askerin ailesi ile yakınlarına taziye dileklerini iletti.

"Ermenistan üçlü mutabakatı ihlal etti"
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Laçın istikametindeki Azerbaycan mevzilerinin yasa dışı Ermeni silahlı güçlerce ateş altına alınması ve bir Azerbaycan askerinin şehit düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün meydana gelen kanlı olayın, Ermenistan'ın 10 Kasım 2020'de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerince imzalanan üçlü bildiriyi kabaca ihlal ettiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabalara zarar verdiğini bir kez daha gösterdiği bildirildi.

Bunun, Ermenistan'ın uluslararası arabulucuların çabalarına saygısızlığının da bir göstergesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Azerbaycan topraklarında meydana gelen olayın tüm sorumluluğu, yasa dışı silahlı gruplarını komşu devletin topraklarından henüz çekmemiş olan Ermenistan'ın, siyasi ve askeri liderliğine aittir. Azerbaycan topraklarının güvenliğini ve sınırlarının bütünlüğünü sağlamak için tüm uygun önlemler bundan sonra da devam ettirilecektir." ifadeleri yer aldı.

"Bölgedeki bütün barı yollarını tıkıyor"
Kırımlı gazeteci Gülsüm Halilova, Azerbaycan'ın misilleme saldırısının görüntülerini sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaştı. Halilova görüntülere "Rusya'nın destek verdiği ayrılıkçı güçler yeniden Azerbaycan askerini şehit ediyor ve bölgede bütün barış yollarını tıkıyor" notunu düştü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya