Aziz Nesin İsmail Kahraman’ı ısırmış: Arşivden neler çıktı?

Aziz Nesin İsmail Kahraman’ı ısırmış: Arşivden neler çıktı?

Fehmi Çalmuk’un "Anılar, Olaylar, Belgelerle MTTB’nin Yüzyılı" alt başlığını taşıyan yeni kitabı "Büyük Doğu’nun Atlıları" çıktı.

Fehmi Çalmuk, TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında "Büyük Doğu’nun Atlıları" kitabında kimine genişçe yer verdiği kimine ise yer veremediği bilgileri Hürses Gazetesi’ndeki köşesinde okurla paylaştı.

O bilgiler arasında "Nâzım Hikmet’i Vatan şairlerinden çıkarttı", "MTTB’nin başına Türkeş getirdi", "Kanlı Pazar’ı dürbünle seyretti", "Aziz Nesin, Kahraman’ın elini ısırmış!" başlıkları dikkat çekiyor.

İşte Çalmuk’un köşesinde öne çıkanlar:

"Uzun süredir üzerinde çalıştığım Büyük Doğu’nun Atlıları kitabı piyasa çıktı. Hem de tam TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın imza attığı bir olayın patlak verdiği dönemde… Daha önce köşeden İsmail Kahraman ile ilgili çok yazılar yazdım. İsmail Kahraman tabir yerinde olursa geçmişte de bugün de “Şahin” kanadın temsilcisi…

NAZIM HİKMET’İ VATAN ŞAİRLERİNDEN ÇIKARTTI
Yeminli bir CHP politikalarının ve masonluğun düşmanıdır İsmail Kahraman… Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde Türkiye Yazarlar Birliği olarak O’nun makamında ziyaret etmiştik. Bakanlığı tarafından yapılan Vatan şiirlerinin toplandığı bir kitapçığı gösterdi. ‘Buradan Nazım Hikmet’i nasıl çıkarttığını’ anlattı. Hem de bunu büyük bir zafer gibi anlattı. Bugün Ak Parti varsa bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük yürüyüşü varsa arkasında İsmail Karaman vardır.

Bugün yazmadıklarımı, kitaba koymadıklarımı yazmanın zamanı geldi. Buna birkaç örnek vereyim.

MTTB’nin başına Türkeş getirdi

İstanbul Hukuk Fakültesi öğrenci derneği başkanı olarak MTTB Başkanlığı’na aday olduğunda Süleyman Demirel’in başbakanlığının ikinci yılındadır. AP’ye karşı Rasim Cinisli’nin mesafeli durması, hatta sağın en büyük kitle örgütü olan MTTB’nin sağın tek adresi haline gelmesi AP yönetiminin tepkisini çekmiş, MTTB’nin kaynakları kesilmiş, elektrik ,su parası ödenemez hale gelmiştir. 1967 yılında CMKP Lideri Alparslan Türkeş’in desteğiyle, Prof. Dr. Atilla Özer’in ikinci başkanlığa seçilmesi kaydı şartıyla İsmail Kahraman MTTB Başkanı olmuştur.

-Komünizm Telin mitingleri sıklaştı,

-Milli Şahlanış Mitingleri yapılmaya başlandı

-Cumhuriyet döneminde ilk defa Ayasofya’da namaz eylemi yapıldı.

-Lenin heykeline yönelik ilk kez eylem yapıldı.

-6. Filo’ya karşı eylem yapıldı ve Dolmabahçe Camiinde topluca namaz kılındı.

-Kanlı Pazar diye bilinen MTTB’lilerin Şanlı Pazar dediği çatışma yaşandı. 

-Ankara Üniversite İlahiyat Fakültesi Hatice Babacan’ı9n okuldan atılması yüzünden kapandı. Okul bahçesinde çadır kuruldu.

-Yargıtay Başkanı İmam Ökten’in cenaze namazı kılınmaması için kampanya başlatıldı.

Bakan Sükan ile birlikte Kanlı Pazar’ı dürbünle seyretti

Bu konular detaylı bir şekilde Büyük Doğu’nun Atlıları kitabında yer alıyor. Bir de kitap da yazamadıklarım ve çıkarttıklarım var.

Halen kanuni olarak MTTB’nin Genel Başkanı Vehbi Ecevit ile belgesel/kitap için yaptığım röportajda bir cümlesini bilerek ve isteyerek çıkarttım. Maksadım, karşılıklı bir polemiğe aracılık etmemekti. (Ses ve video kaydı mevcut) Röportajı kesip ısrarla bu konuyu sormama rağmen Vehbi Ecevit sözlerinin arkasındaydı.

Cümle şu; 

“Bu hadiseler olur iken o dönemin Genel başkanı ile o dönemin İçişleri Bakanı Taksim’i yukardan gören yüksek çevrili binanın balkonundan dürbün ile aşağıyı seyretmektedirler. Bu hadise bu foto hadisenin kimler tarafından ne şekilde tezgahlandığını ortaya çıkarır bu dönem…”

Kitabın 187’inci sayfasında yer alan ifadeler ise şu şekilde: 

“Bu hadiseler olur iken o dönemin İçişleri Bakanı Taksim’i yukardan gören yüksek çevrili binanın balkonundan dürbün ile aşağıyı seyretmektedirler. Bu hadise, bu fotoğraf o hadisenin kimler tarafından ne şekilde tezgâhlandığını ortaya çıkarır.”

İddia o ki Marmara Oteli’nin balkonundan kavgayı dürbünle seyreden İçişleri Bakanı Faruk Sükan’ın yanında MTTB Başkanı İsmail Kahraman vardı?

YÜKSEL ÇENGEL’E NASIL KUMPAS MI KURDU?
Bir de kitaba yazamadıklarım bölümler var. Bunun nedeni ise kitap baskıya girdiği dönemde olayı yeni öğrenmem. Yüksel Çengel, sol görüşlü bir öğrenci lideri olarak MTTB’nin başında bulunan son genel başkanı… 1965 yılında kongreye giderken CHP’li Turan Feyzioğlu’ndan para aldığı iddiası ortaya atılır hatta bu konuda mektup bile delil olarak gösterilir.

Bu iddiayı şiddetle reddeden Yüksel Çengel’e göre ise bu iddialar kongre sürecine yönelikti:

“Benim ile ilgili ‘Turan Feyzioğlu’ndan para aldı. MTTB’ye etkinlikler yapmak için.’ dediler. Rahmetli Turan Feyzioğlu yalanladı. Bu inanır mısınız bilmiyorum ama şimdi yaşayan arkadaşlarımız da bilirler, Tura Turizm’in sahibi benim turizm müdürüm Çetin Saraç ve öğrenci işleri müdürüm, bunları yalanlayan bana belge imzaladılar. ‘Siz seçim sürecinde güçlüydünüz. Sizi yenmek için zayıflatmak için yaptık. Bu gerçek değil.’ dediler.” (Sayfa:117)

Bu olaydan yarım asır sonra 2018 yılının başında Yüksel Çengel bir heyetle birlikte TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı makamında ziyaret eder: Çengel ziyarette bir itirafın gündeme geldiğini belirtir:

“İsmail Kahraman bana ‘ O mektubu ben yazdırdım. Yazarken çok da güldük…O dönem çok iyi bir hamleydi’ dedi.”

AZİZ NESİN, KAHRAMAN’IN ELİNİ ISIRMIŞ
O günlerde ben de TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etmiştim. Büyük Doğu’nun Atlıları kitabının lansmanı ile ilgili görüşüyorduk ki konu 1965’in ilk aylarında MTTB binasında yapılan Türkiye İşçi Partisi kongresine konu geldi.TİP kongresini basanlar arasında İsmail Kahraman da vardır. O çıkan arbedede gözüne yazar Aziz Nesin’i kestirir. Kavga çıktığında Aziz Nesin başına gelecekleri sezmiş olacak ki sahnenin önünde müzisyenlere ayrılan bölüme kendini atarak alt taraftan kaçmayı planlamış. İsmail Kahraman da Nesin’i takip ederek ensesinden yakalamış. Nesin itişme sırasında İsmail Kahraman’ın elini ısırıp kaçabilmiş…

Kahraman hemen elini gösterdi. “Bak dedi halen Nesin’in ısırdığı yer, dişlerinin izi duruyor.”

15TEMMUZ’DA KAÇAN BAKANLAR VAR
Bir de 15 Temmuz gecesi… İlk önce Başbakanlığa gidiyor. Başbakan yardımcıları ve bakanlar var. TBMM’yi toplayacağını söylüyor. Karşı çıkan, onunla TBMM’ne gelmeyen, Başbakanlıktan karanlığa karışan bakanlar bulunuyor. “Kimler sayın Başkan?” diyorum. “Bana gazetecilik yapma onu sen bul” diyor. O gece Başbakanlıkta olup TBMM’ye gelmeyen bakanlar zan altında en azından onu söyleyeyim.

Onun için açıkça söylüyorum: İsmail Kahraman sadece İsmail Kahraman değildir. Arkasında onun gibi düşünen, fikir beyan eden, eyleme hazır bekleyenler var."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem