Babacan, Merkez Bankası’nın 20 aralık operasyonunu açıkladı

Babacan, Merkez Bankası’nın 20 aralık operasyonunu açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 20 Aralık gecesi yaşanan dolar krizinin perde arkasında yüklü dolar satışı olduğunu öne sürdü. Bu satış Merkez Bankası tarafından gizlice yapıldı. Merkez Bankası 17 milyar dolarlık döviz sattı!

İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına canlı yayın konuğu olarak katılan Ali Babacan ekonomiye ilişkin tartışmalı iddialar ortaya koydu. Ali Babacan, “Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Arka kapıdan 130 milyar doları satmıştı ya, aynı işi tekrarlamış. Rakamlar çok açık” dedi.

Ali Babacan açıklamasında:

“20 Aralık akşamı cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı. Yeni bir mevduat sistemine geçiyoruz diye. Aynı gece döviz kurunda bir gerileme yaşandı. Şöyle bir algı oluşturuldu. Yeni sistemin dövize faydası oluyor diye. Fakat bir baktık o akşam ve ertesi gün Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Arka kapıdan 130 milyar doları satmıştı ya, aynı işi tekrarlamış. Rakamlar çok açık.

Merkez Bankası’nın rezervi eksiye düştü. Kasımın sonunda rakam eksi 47, aralık sonunda eksi 64. Demek ki aralık ayında Merkez Bankası 17 milyar dolarlık döviz satmış. Bunun 9 milyarını da gizli saklı yapmış. Bu 17 milyar dolar nerede? Cevap veremiyorlar çünkü gizli saklı yapıyorlar.

Bu krizin çözülmesi sadece ekonomi politikalarıyla olmaz. Çok daha geniş bir alanda çalışmayı gerektirir. Hukuk, adalet, dış politika ve iyi eğitim politikası olmadan sorunları çözemezsiniz. Öncelikle zemini sağlamlaştırmak gerekiyor ” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika