Babacan’ın adayı Hilal Kaplan’ın akrabası

Babacan’ın adayı Hilal Kaplan’ın akrabası

Türkiye, 3 Temmuz’da çok ilginç ve renkli bir seçime hazırlanıyor. Çankırı’nın Orta İlçesi’nde bulunan Dodurga beldesinde yapılacak seçimler bir çok parti açısından da “ilk” özelliği taşıyor.

ABC Gazetesi

AK Parti’nin favori olduğu seçime CHP, MHP, İYİ Parti’nin yanı sıra HDP ve Gelecek Partisi katılmıyor. DEVA, Memleket Partisi, Adalet Partisi, Yeniden Refah Partisi ilk kez sandıkla tanışıyor.
Genel Seçimler öncesi son seçim olma özelliği taşıyan Dodurga siyasilerin akınına uğramış durumda. Seçimde 6 parti yarışacak. AK Parti’nin adayı köyün mevcut muhtarı Hasan Hüseyin Kaşıkçı.
Eski Belediye Başkanı Ahmet Erdoğdu’nun da desteklediği Kaşıkçı’ya en büyük desteklerden birisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen Türkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karataş olduğu söyleniyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de destek için Dodurga’ya gitti. Muhafazakar yapısı ile bilinen Dodurga’da MHP’nin de desteğini alan AK Parti adayının seçimi kazanmaya en yakın aday olduğu söyleniyor.
DEVA Partisi seçime ilginç bir aday ile giriyor. Babacan'ın partisinin adayı Şerafettin Kaplan. 
Şerafettin Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın gazetecilerden olan Sabah Gazetesi Yazarı ve TRT Yönetim Kurulu Üyesi Hilal Kaplan’ın akrabası.
Solun zayıf olduğu Dodurga’da CHP’den ayrılanların kurduğu partilerin seçime asılması dikkat çekiyor. Muharrem İnce’nin lideri olduğu Memleket Partisi seçimlerdeki adayı Osman Dede’ye büyük umut bağlamış durumda. İnce, yerel ağırlığı olan adayına destek için Dodurga’ya kadar giderek miting yaptı. Aynı şekilde adayına destek için Mustafa Sarıgül de beldeye gitti. Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz de adayları Emine Yayla’yı tanıtmak için gittiği Dodurga’da eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için mevlit okuttu. 
Çankırı’nın Orta İlçesi’ne bağlı Dodurga Köyü, 2014 yılında nüfusu azaldığı için belde statüsünü kaybetmişti. 8 yıl süren hukuki mücadelenin ardından yeniden belde statüsü taşıyan Dodurga’nın nüfusu 2.100. Seçmenlerin çoğunun belde dışında yaşadığı belirtiliyor.