BAE ile Yemen, Suudi Arabistan-İran ilişkilerinin yeniden başlamasından memnun

BAE ile Yemen, Suudi Arabistan-İran ilişkilerinin yeniden başlamasından memnun

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Yemen, Suudi Arabistan ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin tekrardan başlamasını memnuniyetle karşıladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Yemen, Suudi Arabistan ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin tekrardan başlamasını memnuniyetle karşıladı.

BAE Dışişleri Bakanlığı'ndan mevzuyla ilgili izahat yapılmış oldu.

Açıklamada, Suudi Arabistan ve İran'ın ikili ilişkileri tekrardan tesis etmesinin bölge ülkelerinin istikrarı ve gelişimi için mühim bir adım olduğu açıklandı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı'ndan meydana getirilen yazılı açıklamada da Tahran-Riyad arasındaki uzlaşmanın, bölgedeki ilişkilerde yeni bir devri teşkil etmiş olduğu ifade edilerek, bu adımın, Tahran'ın "sabotaj siyasetini" değiştirmesinin umulmuş olduğu kaydedildi.

Açıklamada, anlaşmazlıkların diyalog, diplomatik yollar ve barışçıl mekanizmalarla çözüleceğine samimiyetle inanmış olduğu vurgulandı.

Diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesinin vurgulandığı açıklamada, İran'a Yemen'in içişlerine karışmaması çağrısı yapılarak, bölgede istikrar ve güvenliği sağlayacak iyi niyetli her türlü ciddi ve samimi yönelimin desteklendiği açıklandı.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr'in de bulunmuş olduğu 47 şahıs "terör" suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Mart 2015'te başlayan Yemen'deki kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021'de Bağdat'ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya gelmiş ve Irak'ın arabuluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

İran devlet televizyonu, Tahran-Riyad ilişkilerini normalleştirmek için 6 Mart'ta Çin'in başkenti Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla müzakerelere başlayan İran ve Suudi Arabistanlı üst düzey güvenlik yetkililerinin anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.