BAE- İsrail Anlaşmasına Türkiye'den tepki: Riyakarlık!

BAE- İsrail Anlaşmasına Türkiye'den tepki: Riyakarlık!

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail'in ABD'nin arabuluculuğu ile anlaşmaya varmasının tüm dünyada yankıları sürüyor. Filistin anlaşmayı kınadı ve Arap Birliği'ni toplantıya çağırdı. Türk dışişleri ise anlaşmayı "Riyakarlık" olarak tanımladı

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında ABD arabuluculuğu ile varılan anlaşmaya Türkiye’den tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılması son derece endişe vericidir” dendi ve Filistin’in tepkisinin haklı olduğu vurgulandı:

Quote Message: Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır. BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.” from Türkiye Dışişleri Bakanlığı

Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır. BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı

Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas anlaşmayı sert bir dille reddettiklerini ve kınadıklarını açıklamış, Arap Birliği'ni acil toplantıya çağırmıştı.

Abbas açıklamasında anlaşmayı "Filistin halkına yönelik bir saldırı" olarak niteledi ve anlaşmanın Filistin davasına yapılan bir ihanet olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas da anlaşmanın "İsrail işgaline ve suçlarına karşı verilmiş bir ödül" olduğunu belirterek, "Filistin halkına fayda sağlamıyor" açıklamasını yaptı.