Bahadır Kaleağası: Siyasetin alanını daraltmak teröre alan açabilir

Bahadır Kaleağası: Siyasetin alanını daraltmak teröre alan açabilir

Gerçeğin İzinde programına bağlanan Dr. Bahadır Kaleağası, "Teröre karşı mücadele meşrudur ancak siyasetin alanını daraltmak teröre alan açabilir." dedi.

Zeynel Lüle'nin sunduğu Gerçeğin İzinde programına bağlanan Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik kapatılma davasına ilişkin konuştu.

"Darbeler, örgütler Türkiye'yi hiç bir zaman iyi bir konuma getirmemiştir." diyen Kaleağası, "Konu şu değil: Doğru bu mu? Herkes doğru olduğuna inanmaya çalışıyor. Tabi ki toplumlarda meşru bir güvenlik talebi ve iç güdüsü var. Özgürlükleri kısıtlamak olduğu zaman tüm tarihsel deneyim bir zat güveliğe zarar verirsiniz. Teröre gri alan yaratmamak gerek."

"SİYASETİN ALANINI DARALTMAK TERÖRE ALAN AÇABİLİR"

Toplumun karşı karşıya gelmesinin terörün işine yarayacağını söyleyen Kaleağası, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Teröre karşı mücadele meşrudur ancak siyasetin alanını daraltmak teröre alan açabilir. Özgürlük ile sosyal dayanışma, daha kaliteli ekonomi, daha kaliteli siyaset gelişir zaten tüm partiler bir demokrasi reformu konuşuyorsa hiç ideolojik bir yaklaşım yapılmadan bunlar yapılabilir. Küresel rekabet açısından Türkiye'nin karşıtları var. AB içinde terörü destekleyen var mı? Bunu tartışmak gerekir. Bunlara neden bir alan yaratıyoruz çok daha akılcı çok daha stratejik bir yaklaşım gerekir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv