Bahçeli ve Erdoğan 30 büyükşehir ve 6 ili konuştu

Bahçeli ve Erdoğan 30 büyükşehir ve 6 ili konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi''nde bir araya geldi. Basına kapalı görüşme saat 16:00''da başlayan görüşme 1 saat sürdü. Görüşmeden Ankara, İstanbul ve İzmir''in yanı sıra 27 büyükşehirin masaya yatırıldığı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'yun haberine göre AKP’nin “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı MHP’ye bıraktığı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de ‘kararsız’ kaldığı” ifade ediliyor. İki liderin görüşmesinde ayrıca MHP’nin aday çıkarmayacağını açıkladığı Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki 27 büyükşehirin de masaya yatırıldığı kaydediliyor.

MHP, ittifak kapsamında, Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanlıklarında aday çıkarmayacağını açıklasa da ilçe üç büyükşehirdeki bazı ilçe belediyelerinde “AKP’nin desteğini beklediği” ifade ediliyor. Bu kapsamda da AKP’nin İstanbul’da, Silivri ile Küçükçekmece’de, Ankara’da ise mevcut MHP’li belediyeler Polatlı ile Etimesgut’ta “MHP’nin adayını destekleyebileceği, aday çıkarmayabileceği” de belirtiliyor.

CHP-İYİ PARTİ DE KONUŞULDU 

İki lider iki parti tarafından hazırlanan simülasyonlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunduğu ifade edilirken, CHP ile İyi Parti arasında dün yaşanan ittifak görüşmelerindeki krizin de gündeme geldiği belirtildi. Bahçeli, daha önce CHP ile İyi Parti’nin “ittifak yapacağı her yerde Cumhur İttifakı’nın adayını destekleyeceklerini” açıklamıştı. Bu kapsamda, CHP’li belediye başkanlıklarının da ittifak kapsamında ele alındığı ifade ediliyor.

IĞDIR VE KARS YENİDEN

Erdoğan, MHP’nin 2014 yerel seçimlerinde ikinci parti konumunda olduğu Iğdır ile MHP’den istifa eden Murtaza Karaçanta’nın yönettiği Kars’ta da partisinin adayını açıklamıştı. Ancak Iğdır ile Kars’ın ittifak kapsamında “yeniden ele alınabileceği” değerlendiriliyor. AKP’nin Iğdır Belediyesi başkan adayı Adil Aşırım’ın “Azeri” kökenli olduğu için “Iğdır’da MHP’nin oylarını bölebileceği” ifade ediliyor. Bu durumda, Iğdır Belediyesi’nin “yeniden HDP’nin eline geçebileceği” değerlendirilirken, AKP’nin “Iğdır ve Kars’taki adaylarını da MHP lehine çekebileceği” konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika