Bakan Dönmez: Dünyanın en büyük güneş santrali enerji üretimine başladı

Bakan Dönmez: Dünyanın en büyük güneş santrali enerji üretimine başladı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin elektrik üretmeye başladığını duyurdu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin elektrik üretmeye başladığını duyurdu. Bakan Dönmez, "Konya il sınırları içerisinde dünyadaki en büyük güneş enerjisi santrali inşaatı devam ediyor. Konya Karapınar'da tam 1000 megavat kurulu gücündeki tesisin yapımı devam ediyor. Geçtiğimiz yıl sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle güneş paneli fabrikasını hizmete almıştık. O günden itibaren santral sahasında güneş panelleri monte edilmeye ve elektrik üretmeye başladı. İnşallah 2 yıl içerisinde bu 1000 megavatlık kurulu gücü de tamamlamış olacağız." dedi.

Enerji Koordinasyon toplantısı için Konya'ya gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sektör temsilcileri ve oda başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Fatih Dönmez, Konya'ya yapılan enerji yatırımlarını anlattı. Bakan Dönmez, "18 yılda yapılan yatırımın bedeli 6 milyar lira civarında. Bu yıl içerisinde yatırım hedefimiz 612 milyon lira bu da elektrik ve doğalgaz hedefimiz. Konya aynı zamanda bir sanayi kenti değil, tarım kenti. Özellikle iç turizm başta olmak üzere turizmde hizmet sektörünün hızlıca geliştiği bir yer. Ama aynı zamanda enerji kenti. Hamdolsun Konya'mızın başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji potansiyeli en yüksek olan kentlerimizden birisi." dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ ENERJİ ÜRETMEYE BAŞLADI

Konya'nın Karapınar ilçesindeki güneş enerjisi santralinin, enerji üretimine başladığını duyuran Bakan Fatih Dönmez şöyle dedi: "Konya il sınırları içerisinde dünyadaki en büyük güneş enerjisi santrali inşaatı devam ediyor. Konya Karapınar'da tam 1000 megavat kurulu gücündeki tesisin yapımı devam ediyor. Geçtiğimiz yıl sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle güneş paneli fabrikasını hizmete almıştık. O günden itibaren santral sahasında güneş panelleri monte edilmeye ve elektrik üretmeye başladı. İnşallah 2 yıl içerisinde bu 1000 megavatlık kurulu gücü de tamamlamış olacağız."

KONYA NÜFUSUNUN YÜZDE 85'İ DOĞALGAZ KULLANIYOR

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ayrıca 4 tane biyokütle santralimiz var ki daha çok hayvansal atıkların bertarafı ve değerlendirilmesi kapsamında 90 megavatlık bir tesisten bahsedebiliriz. 2 tane hidroelektrik santralimiz, 2 tane rüzgar 1 tane termik olmak üzere toplamda 1580 megavatlık bir kurulu gücümüz de söz konusu. Konya nüfusunun yüzde 85'ine denk gelen bir doğalgaz erişimi söz konusu. 15 ilçe doğalgazı kullanıyor, geriye kalan 16 ilçemize doğalgazı, ne zaman ve nasıl götürebiliriz bunun müzakeresini gerçekleştirdik. Öncelikle nüfusu daha yüksek olan ilçelerimiz başta olmak üzere kalan ilçelerimize de bir planlamayla doğalgazı ulaştırmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem