Bakan Dönmez Soru Önergesini Yanıtladı!

Bakan Dönmez Soru Önergesini Yanıtladı!

Elektrik dağıtım şirketleri faturasını ödeyemeyen yaklaşık 4 milyon abonenin elektriğini kesti. CHP'li Ömer Fethi Gürer, borçları Meclis gündemine taşıdı.

Art arda gelen zamlar, yüksek enflasyon ve diğer olumsuzluklar nedeniyle geçim sıkıntısı çeken yurttaşlar elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyor. Elektrik dağıtım şirketleri faturasını ödeyemeyen yaklaşık 4 milyon abonenin elektriğini kesti. CHP'li Ömer Fethi Gürer, borçları Meclis gündemine taşıdı ve Bakan Dönmez'in yanıtlaması için soru önergesi verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurttaşların elektrik faturası borçlarına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İsmail Dükel Gözaltına Alındı!

Gürer, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesinde borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen abonelerin borcunun ne kadar olduğunu, icra takibinde olan kişi sayısını ve 2019 yılında elektrik aboneliğini iptal eden hane sayısı ne kadar olduğunu sordu.

Bakan Dönmez Gürer’in önergesini yanıtladı. Yanıtında 2019 yılı sonu itibariyle 44,96 milyon elektrik tüketicisi bulunduğunu, bunların yüzde 4,2’sinin kendi isteğiyle elektrik aboneliğini iptal ettirdiğini belirtti.

Türkiye genelinde 2019 yılı sonu itibariyle üretilen 329 milyon 685 bin 762 faturadan sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 1,26’sında geçici olarak kesinti uygulandığını açıklayan Bakan Dönmez, bunlardan yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelerin elektriklerinin bağlandığını belirtti.

Bakan Fatih Dönmez, borcundan dolayı elektriği kesilen abonelerin toplam borcu 2 milyar 491 milyon 16 bin 274 lira olduğunu söyledi. Bakan Dönmez “2019 yılı sonu itibariyle üretilen 329 milyon 685 bin 762 faturadan sözleşmesine göre ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.078’ine icra takibi başlatılmıştır” dedi.

EKONOMİK KRİZİN BOYUTLARI GÖZLER ÖNÜNDE

Gürer, 2019 yılında 3 kez zamlanan elektrik ücretlerinin önceki yıla göre neredeyse yüzde 50’den fazla zamlandığını belirtti. Elektrik şirketlerine olan borçlar ve faturasını ödeyemediği için icra takibi uygulanan yurttaşların sayısının, ülkedeki ekonomik krizin boyutlarını da net bir şekilde ortaya çıakrdığını söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.