Bakan Gül: "AYM kararlarının bağlayıcılığı hakkında şüphe yok. Hukuk kişiye göre yürümez"

Bakan Gül: "AYM kararlarının bağlayıcılığı hakkında şüphe yok. Hukuk kişiye göre yürümez"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AYM'nin Enis Berberoğlu kararının yerel mahkeme tarafından tanınmamasının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik açıklamalarına yanıt verdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu kararının yerel mahkeme tarafından tanınmamasıyla ilgili, "Yargı süreci devam ederken Adalet Bakanı olarak değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ancak AYM kararları bağlayıcıdır. Bunda hiç şüphe yoktur. Hukuk, kişiye göre değil kanunlar cerçevesinde yürür" açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AYM'nin Enis Berberoğlu kararının yerel mahkeme tarafından tanınmamasının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Gül, yerel mahkeme tarafından tanınmayan AYM  kararlarıyla ilgili, Yargı süreci devam ederken Adalet Bakanı olarak değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ancak Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Bunda hiç şüphe yoktur. Hukuk, kişiye göre değil kanunlar cerçevesinde yürür" dedi. Gül, Kılıçdaroğlu'nun "Bütün bu haksızlıklar karşısında Adalet Bakanı çıkıp bir cümle kurdu mu? Kurmadı. Sormak gerekiyor o koltukta sessiz kaldığın için mi sürekli oturuyorsun?" sözlerine ise "Sayın Kılıçdaroğlu aynaya baksın. Kasetlerle gelen kişinin iddialarını ciddiye almıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun eski Türkiye özlemi varsa onu bilmeyiz" yanıtını verdi. 

KILIÇDAROĞLU'NDAN BAKAN GÜL'E: O KOLTUKTA SESSİZ KALDIĞIN İÇİN Mİ SÜREKLİ OTURUYORSUN?

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında AYM kararlarının uygulanmamasını eleştirmiş, Bakan Gül'e, "Sormak gerekiyor o koltukta sessiz kaldığın için mi sürekli oturuyorsun? Acaba oturup bir vidan muhasebesi yaptın mı? Koltuk meraklısı bir kişinin bu memlekete faydası olmaz" sözleriyle yüklenmişti. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullanmıştı: "O yüzden devlette adalet yoktur. Baskıyla kendi düşüncenizi hayata geçirmeye çalışıyorsunuz. Enis Berberoğlu hakkında her mahkeme kfasına göre bir karar verdi. Anayasa Mahkemesi'ne gitti ve AYM dedi ki burada bir hak ihlali var dedi. Ama bizim yeni Zekeriya Öz'ümüz talimat aldı, ben bu kararları uygulamam dedi. Peki sen hâkimmisin? Ben gücümü nereden alıyorum? Hayır vicdanından hukukun üstünlüğünden değil ben gücümü saray dan alıyorum. Ben yeni Zekeriya Öz'üm diyor. Anayasa'nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü maddesi (madde 11) ihlal edildi. 14. madde temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılmaması. 19 madde; kişi güvenliği ve hürriyeti maddesini ihlal etti. Hak arama hürriyeti. 40. madde temel hak ve hürriyetlerin korunması. 60. madde ve 141. madde. Bunların tamamı askıya alındı. Değerli arkadaşlar hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun bir yasası var bu yasaya göre hâkimler hakkında bir soruşturma açılabilir Başkanı kim Adalet Bakanı. Bütün bu haksızlıklar karşısında Adalet Bakanı çıkıp bir cümle kurdu mu? Kurmadı. Sormak gerekiyor o koltukta sessiz kaldığın için mi sürekli oturuyorsun? Acaba oturup bir vidan muhasebesi yaptın mı? Koltuk meraklısı bir kişinin bu memlekete faydası olmaz." 

Politika