Bakan Kurum: Müsilaj denetimlerinde 8 işletmeye kapatma cezası ile 12,5 milyon lira para cezası kesildi

Bakan Kurum: Müsilaj denetimlerinde 8 işletmeye kapatma cezası ile 12,5 milyon lira para cezası kesildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan müsilaj denetimlerine ilişkin açıklama geldi. Bakan Kurum, 4 bin 41 denetim gerçekleştirildiğini ve denetimler sonucunda 8 işletmeye kapatma cezası ile 12,5 milyon lira para cezası verildiğini duyurdu.

Bakan Kurum ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, müsilaj temizliği çalışmaları kapsamında tekne ile Marmara Denizi'ni gezdi. ODTÜ Bilim Teknesini ziyaret eden Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamada iklim değişikliği nedeniyle Marmara Denizi'nin sıcaklığının arttığını söyledi.

"Atılması gereken tüm adımları atıyoruz"

Eylem planı çerçevesinde alınan kararların kararlılıkla uygulanması gerektiğini söyleyen Kurum, "Bir koordinasyon kurulu oluşturduk. Bakanlığımız, valiliğimiz, belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla alt gruplar oluşturduk. Atılması gereken tüm adımları atıyoruz" diye konuştu.

"Marmara'nın kirletilmesine müsaade etmeyeceğiz"

Marmara Denizi'nin 10 gün öncesine göre daha temiz olduğunu öne süren Kurum, sahada 1550 kişinin çalıştığını da belirtti. Marmara'nın beklenenden daha kısa sürede eski haline geleceğini umduklarını söyleyen Kurum, "Bu noktada Marmara’nın kirletilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu anlayışla arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem