Bakan Kurum'un 'NAe São Paulo'da 9 ton asbest var' iddialarına uzmanlar tepki gösterdi

Bakan Kurum'un 'NAe São Paulo'da 9 ton asbest var' iddialarına uzmanlar tepki gösterdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Brezilya gemisinin 900 ton asbestle İzmir Aliağa açıklarında söküleceği iddialarına ilişkin olarak, “Gemide, 9 ton asbest var” açıklaması yaptı.

Asbest uzmanları, “Geminin ikizi olan Clemenceau’nun 760 ton asbest barındırdığı belirlendi. Bu gemide nasıl 9 ton olur. Bakan bey asbesti buharlaştırmış” yorumunu yaptı. 

"Bakan bey, asbeste yeni bir mucize özellik getirdi"

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre,  Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Ensari, “Bakan bey, asbeste yeni bir mucize özellik getirdi. Kendi hesaplarına göre asbest buharlaşarak kayboldu. Aynı geminin ikizi olan Clemenceau’da 760 ton asbest barındırdığı tespit edildi. Söküm için Hindistan’a gönderdiler. Yüksek mahkeme kabul etmedi reddetti, düşünün Hindistan bile gedi çevirdi. O gemi Fransa’ya iade edildi. Asbest denetimi kağıt üzerinde yapılıyor. beş yılda 714 gemide 241 ton asbest bulunmuş. Her geminin, tehlikeli madde envanteri vardır. Asbest uzmanları, gemi söküm uzmanları, geminin yapım yılına bakar. Geminin panelleri, boyaları kaplamaları, contaları, buhar kazanları, tavan ve duvarında bulunan asbestli kayıt eder. Ama maalesef sahte raporlar düzenliyor. Gemi inmeden ‘Asbest yoktur’ raporları veriliyor” diye ifade etti.