Bakan Soylu: Suriye’de büyük bir kıyım var

Bakan Soylu: Suriye’de büyük bir kıyım var

Türkiye’nin gündemine oturan kontrolsüz göç ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yapıyor.

Türkiye’nin gündemine oturan kontrolsüz göç ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yapıyor.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TGRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Soylu’nun açıklamalarından satır başları ise şu şekilde:

“Afganistan’daki göçün sebebi biz miyiz? Suriye’deki savaşı biz mi başlattık? Irak’a girip biz burayı özgürleştireceğiz diyen ABD dediğini yaptı mı? Yoksa insanların orada yarınlarını mı aldı? Peki Yemen, Lübnan ya Orta Asya. Eğer iç savaş varsa eğer yoksulluk varsa, bir taraftan eğitim, suya gıdaya erişemiyorsa bu insanlar ne yapacaklar? İnsanları vekalet savaşının içerisine düşürmüşsünüz. Çekilmişsiniz yetmemiş afyon tarlaları kurarak bunu dünyada satışa sunuyorsunuz. Bunu biz yapmadık pafyon takan Batılılar yaptı. Bugün bu operasyonların içinde de onlar var.

Nerede sorun yokmuş? PKK PYD nerede? Rejim İdlib’i bombalamadı mı? Bizim evlatlarımız hala şehit olmuyor mu? Nereye gönderecekler? Hadi göndersinler. İnsanlar niye çadırda yaşasınlar? Vallahi giydiklerimden yediklerimden utanıyorum.

Türkiye, tarihi bir politika uyguluyor. Türkiye’nin içerisini güvenlikli bir alana alıyor. Aklı yetmeyenlere söylüyorum, Türkiye üzerinden başka ülkelere geçebilecek kaçak göçmenlere yönelik bir korunma gölgesi olarak yönetiyor.

Avrupa’da yabancı düşmanlığı yükseliyor, biz de yabancı düşmanlığını yükseltelim diyenlere söylüyorum. Burası Müslüman bir memleket. Burası bir Türk memleketi. Bizim geleneğimizde göreneğimizde böyle bir şey söz konusu değil. İskandinav ülkesi olduğumuzu zannedenlere söylüyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika