Bakan Soylu: Suriyelilerin yüzde 70'i dönecek

Bakan Soylu: Suriyelilerin yüzde 70'i dönecek

İçişleri Bakanı Soylu, NTV canlı yayınına katıldı.

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar toplamda 211 bin Suriyelinin vatandaş yapıldığını belirten Soylu, "Suriyelilerin elbette yüzde 70'i geri dönecek." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sığınmacılara ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu, "3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşimiz var. 1 milyon 400 bin ikametli var. 3 milyon 650 binden, 517 bini gönüllü geri döndü. 211 bin vatandaş yaptık. 90 bini çocuk, 120 bini kadın erkek. Bunlar kimler. Mühendis, mimar, doktor, sanatkar ve sigortalı çalışan var. En iyileri Avrupa'ya götürüyorlar diyorlardı. Türkiye Cumhuriyeti çadır devleti değildir. Vatandaş yapmasının kriterleri var. Suriyeli geçici vatandaş olamazmış, niye yapılamaz. Suriyelilerin yüzde 60-70'i elbette geri dönecek." dedi.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün insanlar kendilerini ifade etmekte, ayrıştırılıyor mu, ötekileştiriliyor mu, hayır. Bizim, Kürt olan valimiz var, Kürt olan emniyet müdürümüz var. Alevi kaymakam var, ben bunları söylemekten hicap ediyorum ama...

"SON ZAMANA KADAR ALEVİ VALİMİZ DE VARDI, YİNE OLUR"
"Birileri sürekli olarak bu konuda dejenere etmeye çalışırsa bazen söylemekte de fayda olabilir. Aslında bizim anlayışımızda hem çağ, hem inancımızda ve değerlerimizde böyle bir belirti ayıptır, olmaması lazım. Alevi kaymakam var, babası dede olan emniyet müdürümüz var, Ermeni kaymakamımız var, Caferi valimiz var. Özbek Türkü valimiz var. Son zamana kadar Alevi valimiz de vardı, yine olur.

Başka bir şey daha yapıyoruz, beni bağışlayın... Pozitif ayrımcılık da yapıyoruz. Diyelim ki 400 kaymakam sınavı kazanıyor. Eğer orada Alevi olarak tanınan ya da kendisini mülakatta anlatırken belirten birisi varsa biz ona pozitif ayrımcılık da yapıyoruz, almak istiyoruz yani."

"8 BİN 740 TALEPTEN 5 BİN 600'ÜNÜ KARŞILADIK"
"7 tane çalıştay yapıldı. 2018'de alevi meselesi seçim beyannamesi koyuldu. Bize talimatlar verildi. Elazığ'daki depremde başladı. Cemevlerini ziyaret etti. Öyle güzel karşıladılar ki. Herkese ne yapıyorsak onlara yaptık. Sonra onlarla bir araya geldik. Bizden ne istiyorsanız yapacağız dedik. O sıcaklık ve samimiyet Elazığ'dan sonra da devam etti.

Tüm Türkiye'ye yaydık. 1580 küsür cemevine gidildi. Ölü gibi gideceksiniz ölü gibi geleceksiniz. Hiçbir nefis ortaya koymayacaksınız. Arkadaşlarımız gittiler 8 bin 740 talep topladılar. Bunlardan 5 bin 600 talebi karşıladık. Ne kadar talepleri varsa hepsini el birliğiyle sağdan soldan eşimizden dostumuzdan aldığımız desteklerle yaptık."

"BU İNSANLAR NE ZAMAN DÖNECEK. BU SORUNUN CEVABINI KİMSE BİLMİYOR, BİLEMEZ"
"Suriye'de komşumuzda yaşanan bir dram var. Milyonlarca insan yerinden edildi, ülkesini terk etmek zorunda kaldı. İnsanlar öldürüldü. Bu ortada duruyor. Bu insanların en büyük bölümü Türkiye'ye geldi. Bir bölümü Lübnan'a, Avrupa'ya geçti.

Ülke olarak elimizden gelen katkıyı ortaya koyduk. Ukrayna savaşı başladı, Meclis konuşmasında, yakın zamanda Karadeniz'de savaş başlayabilir dediğimde muhalefet sıralarından atma dediler. Milyonlarca insan Avrupa'ya geçti. Bu insanlar ne zaman dönecek. Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor, bilemez. Aynı şey Afganistan'da geçerli."

"İNSANLARI ÖLÜME İTEMEYİZ"
"Biz insaniliğimizden, komşuluğumuzdan, zulümden ayrı bir düşünce içinde olamayız. Bu insanlar kendi memleketlerine elbette dönecekler. Fakat şu anda nereye dönebilirler. PYD'nin etkili olduğu, rejimin bombaladığı yere mi dönebilirler.

Türkiye çözüm adımlarının hepsinin içerisinde. Kimin hangi seviyede yaklaşabileceğini görmeden değerlendirme yapmak kolay değildir. Sorumluluklarımız var. İnsanları oraya ölüme itemeyiz."

"O BÖLGEYİ BİLİYORUZ, KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BİLİYORUZ"
"Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatını ne için yaptık. insanlara aynı muamele devam ederse biz bunu yok görmeyiz. Harekat yaptığımız bölgelerde, Resulayn, Cerablus, Azez, Afrin burada 6 milyon insan yaşıyor. Bu insanlar kime güveniyorlar.

Hayat burada daha öncekinden normale döndü. Suriyeli kardeşlerimiz için çalışıyoruz. O bölgeyi biliyoruz, kimin eli kimin cebinde biliyoruz. Bu alandaki bilgimiz en üst düzeyde. ABD, PYD'ye 3 yılda 2 milyar dolar yardım çıkarıyor."

"3 MİLYON 650 BİNDEN, 517 BİNİ GÖNÜLLÜ GERİ DÖNDÜ"
"Sayın Cumhurbaşkanımız '1 milyon vatandaşın dönüşünü temin eden adımı atacağız' dedi. Ertesi gün havan atmaya başladılar. Güvenlik açısından cumhuriyet tarihinin en güçlü dönemindeyiz. Geçmiş izlerden kalan denemelere girebilirler ama gereğini yerine getirebiliriz. Suriyeliler içerisinden provokasyon kesinlikle olamaz.

3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşimiz var. 1 milyon 400 bin ikametli var. 3 milyon 650 binden, 517 bini gönüllü geri döndü. Büyük oranla bizim hareket yaptığımız bölgelere döndü. Hem İdlib hem diğer bölgelerde gönüllü dönüşün altyapısını hazırlıyoruz. Eğitimleri veriyoruz. MEB ile yürüttüğümüz eğitim 2.5 milyonu aştı."

"YÜZDE 70'İ 'BİZ DÖNERİZ' DİYOR"
"Öteki tarafa geçtiklerinde ne yapacaklarına da hazırlıyoruz. Bu eğitimlerin bütçelerini çeşitli ülkelerle yapılan protokollerle sağlanan maliyetle yapıyoruz. Geri dönüşle ilgili, İdlib'i orada tutmaya çalışıyoruz. 61 bin briket ev yapıyoruz. Vatandaşımız destek oluyor. Cumhurbaşkanımız 100 bin talimatı verdi. 6 bin 660 evin yapımına başladık.

Suriye'nin kuzeyinde 200 binden fazla konut yapacağız. Biz Türkiye'de Afgan, Pakistan, Suriyeli Mısırdan gelenler kim varsa devlet olarak temas halindeyiz. Bu yıl Suriyelilerin dönüşünü sağlamaya başlayacağız. Araştırma yapıyoruz. Yüzde 70'i 'Biz döneriz' diyor."

"SEÇMEN BİLGİLERİ SİYASİ PARTİLERE VERİLİYOR. SÖYLEDİĞİ SUÇ"
"Göç Genel Müdürlüğü'nü basacaktı. 1984'ten itibaren siyaset içerisindeyim. Bu kadar düşük bir siyaset tarzı görmedim. Toplumdan tahrik ettiklerinizden özür dilemez mi? Seçmen bilgileri siyasi partilere veriliyor. Söylediği suç.

YSK bilgilerinden çok bilgiye sahibim derseniz, suç işleniyor demektir. YSK kimi farklılaştırır. 84 milyonun 75 milyon kimliğini vermişiz. O bilgiler oradan geliyor. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Özür dilediler. Biz YSK bilgileri üzerinden analiz yaptık dediler."

"SURİYELİLERİN YÜZDE 60-70'İ ELBETTE GERİ DÖNECEK"
"Ben özrü kabul ettim. 211 bin vatandaş yaptık. 90 bini çocuk, 120 bini kadın erkek. Bunlar kimler. Mühendis, mimar, doktor, sanatkar ve sigortalı çalışan var. En iyileri Avrupa'ya götürüyorlar diyorlardı. Türkiye Cumhuriyeti çadır devleti değildir. Vatandaş yapmasının kriterleri var. Suriyeli geçici vatandaş olamazmış, niye yapılamaz. Suriyelilerin yüzde 60-70'i elbette geri dönecek."

"TÜRKİYE'DE 124 TERÖRİST VAR"
"Ben size Türkiye'deki terörist sayısını söyleyeyim. Sözde Serhat eyaletinde 8 terörist var. Biz bunların ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz. Van'da 10, sözde Gazzan eyaletinde 9, Erzurum bölgesinde 0 (sıfır), Botan bölgesinde (Cudi, Gaber, Kato) 47 adet, Hakkari bölgesinde yaklaşık 14. Mardin bölgesinde 9 tane. Mardin-Urfa arasında 2 tane var. Toplam 124 terörist var. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika