Bakanlık çocuklar için yazılan felsefe kitaplarını ‘zararlı’ buldu

Bakanlık çocuklar için yazılan felsefe kitaplarını ‘zararlı’ buldu

Çocukların temel felsefi konuları basit bir dilde anlamasını amaçlayan “Çıtır Çıtır Felsefe” isimli kitap serisinin yedi kitabı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ‘zararlı’ bulundu.

Brigitte Labbé’nin Sorbone Üniversitesi felsefe profesörlerinden Michel Puech danışmanlığında kaleme aldığı ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ dizisi 2006’dan beri Türkiye’de yayımlanıyor. Temel felsefesi konuların çocukların anlayabileceği bir dilde anlatılan serinin yedi kitabı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘zararlı’ bulundu.

“KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR” DAMGASI

Kurul, ‘Oğlanlar ve Kızlar’, ‘Aşk ve Dostluk’, ‘İyi ve Kötü’, ‘Küçükler ve Büyükler’, ‘Beden ve Akıl’, ‘Diktatörlük ve Demokrasi’, ‘Cesaret ve Korku’ isimli kitapların 18 yaşındaki küçüklerin maneviyatını ve gelişimlerini ‘muzır’ tesirde olacağını iddia etti. Kurulun kararına göre ismi geçen yedi kitap “küçüklere zararlıdır” damgası veya işareti ile satılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ise şöyle:

“Brigitte Labbe ve Michel Puech tarafından yazılan, Jacques Azam tarafından resimlenen, Azade Aslan tarafından Türkçeye çevrilen, Günışığı Kitaplığı tarafından basımı yapılan Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan tüm kitapların Kurulumuzca re’sen incelenmesi neticesinde; seri içerisinde yer alan ‘Oğlanlar ve Kızlar’, ‘Aşk ve Dostluk’, ‘İyi ve Kötü’, ‘Küçükler ve Büyükler’, ‘Beden ve Akıl’, ‘Diktatörlük ve Demokrasi’, ‘Cesaret ve Korku’ isimli kitapların içerisinde yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim