Bakanlık, “Kalp Çarpıntısı” isimli kitabı ‘müstehcen’ ilan etti

Bakanlık, “Kalp Çarpıntısı” isimli kitabı ‘müstehcen’ ilan etti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Kalp Çarpıntısı” isimli iki ciltlik kitabı muzır yayın ilan etti. Kitabın ana karakterinin eşcinsel olduğu ve satış dışı bırakıldığı öne sürüldü.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı yayımlandı. Buna göre, Kurul tarafından resen incelenen İngiliz yazar Alice Oseman'ın “Kalp Çarpıntısı” isimli iki ciltlik kitabının bazı yazıların, 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verildi.

Kurul tarafından söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verildi.

Kurul kararı şöyle:

"Kurulumuzca 'Kalp Çarpıntısı cilt-1; cilt-2' isimli kitabın Re'sen incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı kanunun 3266 sayılı kanunla değişik 4'üncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir"

'Kalp Çarpıntısı' kitabının konusu ne?

Kitap, Charlie ve Nick adında iki gencin tanışmasını, dost olmasını ve daha sonra aralarında başlayan aşkı konu ediniyor.

Kitabın konusu şöyle anlatılıyor:

"Charlie ve Nick, aynı okula gitseler de daha önce hiç karşılaşmamışlardı… Bir gün aynı sırada oturmaya başlayıncaya kadar. Daha ilk hafta bitmeden ayrılmaz ikili olmuşlardı. Fakat Charlie, hiç şansı olmadığını bilmesine rağmen Nick’e çok fena tutulmuştu.

Nick Charlie’nin eşcinsel olduğunu biliyordu, Charlie ise Nick’in öyle olmadığından adı gibi emindi. Yine de bunun aralarına girmesine asla izin vermeyeceklerdi. Fakat Nick arkadaşları, ailesi ve en önemlisi de kendisi hakkında çok önemli şeyler keşfederken aşk hemen yanı başlarındaydı. Her ikisi de hislerini sorgulamaya başlarken, aşkın onlara bir sürprizi vardı.

Adalet Bakanlığı, Boğaziçi tutuklamalarına ilişkin, eşcinselliğin İslam'a göre haram olduğunu ve tutuklamaların kanuna uygun olduğunu dair karar vermişti.

(CUMHURİYET)

 

Önceki ve Sonraki Haberler
LGBTİQ+