Bakanlık şehitler üzerinden 'zorunlu bağış' topluyor

Bakanlık şehitler üzerinden 'zorunlu bağış' topluyor

Özge KAYMAKCISuriye sınırında 20 ocak 2018 saat 17.00 itibariyle başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’nın faturası emekçilerden kesiliyor.  AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın başında bulunduğu Enerji...

Özge KAYMAKCI

Suriye sınırında 20 ocak 2018 saat 17.00 itibariyle başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’nın faturası emekçilerden kesiliyor.  AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın başında bulunduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekâtı'na destek amaçlı bir yardım kampanyası başlatarak 'zorunlu bağış' talebinde bulundu. Bakanlığa bağlı bazı kamu kurumları çalışanlarına bir mail atarak, ayın ilk maaşlarından tahakkuk birimlerince kesilmek suretiyle ''zorunlu bağış’ talep etti. Tüm çalışanlara gönderilen mailde, yardım kampanyasının şehit düşen veya gazi olan askerler ve onların yakınlarına destek amaçlı olduğu söylendi. 

KATILIM KONUSUNDA HASSASİYET İSTENDİ
ABC Gazetesi’nin aldığı bilgileye göre, kampanyaya katılım çalışanların aldığı maaşa göre belirlenecek ücret üzerinden kesilecek. Kurumca belirlenen ücret üzerinden yapılan bu 'zorunlu bağış'a katılım sağlamak istemeyenlerin bir dilekçe yazması gerektiği belirtilirken, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiği de söylendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı, ilgili ve ilişkili kurumların merkez, taşra teşkilatları ile bunların bağlı ortaklık ve alt şirketlerindeki tüm birim amirlerince kampanyaya gerekli ehemmiyetin gösterilmesi ve tüm personelin yardım kampanyasına katılımının sağlanması istendi. 

Alınan bilgiye göre kurumlardan bazıları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı BOTAŞ (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi) ile Türkiye Kömür İşletmeleri. 

EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) üzerinden gönderilen yazı:

enerji5-001.jpg

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Personel Başkanlığı'nın çalışanlara attığı imzalı belge:

enerji3-001.jpg

Çalışanlara gönderilen mailler:

enerji1-001.jpg

enerji2-001.jpg

Mailin içerisinde yer alan dosya ekinde, çalışanların maaş ücretine karşılık talep edilen bağış tutarları da yer alıyor:

enerji4-001.jpg

BOTAŞ Genel Müdürü'nün çalışanlara gönderdiği mailde ise ''’Milli ve manevi değerlerimizin bize yüklediği yardımlaşma ve dayanışma görevi bilinciyle hareket ederek, bir yardım kampanyası düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda kuruluş personelimizin 2018 Mart ayı maaşlarından, kapsam dışı personelimizden 100 TL, kapsam içi personelimizden 50 TL olarak kesinti yapılacaktır’’ ifadeleri kullanıldı. 

BOTAŞ, Mart ayı maaşlarında, mühendislerden ve beyaz yakalılardan oluşan 1265 işçiden 100 TL, toplu sözleşmeye tabi 1473 işçiden ise 50 TL olmak üzere 'bağış' kesintisi yaptı. 

enerji6-001.jpg

Alınan bir diğer bilgide yer alan iddiaya göre, 15 Temmuz 2016 günü yaşanan 'darbe girişimi' sonrasında da çalışanlardan yine maaş kesintisi yapılarak bağış toplanmış ve bu bilginin gizli kalması adına çalışanlardan imza alınmış. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem