Bakanlık, silahsız Filistinliyi vuran İsrail polisi hakkında iddianame hazırlanacağını duyurdu

Bakanlık, silahsız Filistinliyi vuran İsrail polisi hakkında iddianame hazırlanacağını duyurdu

İsrailli polislerin Filistinli bir genci vurduğu anın görüntülerinin yayınlamasının ardından, İsrail Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık....

İsrailli polislerin Filistinli bir genci vurduğu anın görüntülerinin yayınlamasının ardından, İsrail Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, Filistinli genci arkasından vuran polisle ilgili iddianamenin yakında hazırlanacağını duyurdu.

İsrail'in Kanal 13 televizyonunda yayınlanan görüntüde, İsrailli polislerin bölgeden uzaklaşmasını istediği Filistinli bir genç sırtı dönük ve elleri havada olarak yürüyor.

Daha sonra bir İsrail polisi, arkası dönük gence bölgeden uzaklaştığı sırada plastik mermiyle ateş açıyor.

Vurulan Filistinli genç yere yığılırken, İsrail polisleri bölgeden uzaklaşıyor.

TEPKİYLE KARŞILANDI

Haber, yayımlanmasının ardından sosyal medyada yoğun tepkiye neden oldu.

İsrail Adalet Bakanlığı, silahsız bir Filistinliyi arkasından plastik mermi ile vuran polis memuru hakkında hazırlanan iddianamenin yakında açıklanacağını duyurdu.

Cumartesi günü ortaya çıkan görüntülerde ise kadın memurun, kendi talimatı üzerine uzaklaşan Filistinliyi arkadan vurduğu görülebiliyor.

“POLİS GÖREVDEN ALINDI”

İsrail polisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, olayın yaklaşık 1,5 yıl önce Batı Şeria'da yaşandığı, Filistinli gence arkasından ateş açan sınır polisinin görevden alındığı ifade edildi.

Açıklamada, görüntüyü kaydeden polislerin de başka birimlere aktarıldığı, olayla ilgili soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi.

İsrail sınır polisi tarafından plastik mermiyle vurulan Filistinli gencin kimliği ve sağlık durumuna ilişkin ise bilgi verilmedi.