Bakirköy'deki̇ pasajin kolonlarindaki̇ hasar esnafi tedi̇rgi̇n etti̇

Bakirköy'deki̇ pasajin kolonlarindaki̇ hasar esnafi tedi̇rgi̇n etti̇

BAKIRKÖY Yeşilköy' de onlarca dükkanın bulunmuş olduğu pasajın kolonlarındaki hasar esnafı tedirgin etti.

BAKIRKÖY Yeşilköy' de onlarca dükkanın bulunmuş olduğu pasajın kolonlarındaki hasar esnafı tedirgin etti. Demirleri de görünen kolonlar cep telefonuna kamerasıyla kaydedildi.

Kahramanmaraş merkezli depremin peşinden İstanbul'da riskli binalar da dikkat çekiyor. Bakırköy Yeşilköy Mahallesi'ndeki Canik Pasajı'nın kolonlarındaki görüntü, esnafı tedirgin etti. Pasajın dış cephesindeki demirlerin görünmesi, binanın sağlamlığı mevzusunda tartışmaları da bununla beraber getirdi. Pasajdaki esnaf, belediye ve dükkan sahiplerinin içinde uzlaşma sağlanırsa probleminin çözüleceğini ifade etti. Canik Pasajı Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Uzun, pasajın sağlam olmadığını iddia ederken, esnaf endişeli olduklarını söylemiş oldu. Kolonlardaki hasar cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

"BU ESNAFLAR MAĞDUR OLACAK"

Canik Pasajı Yönetim Kurulu Başkanı Mümin Uzun, "Bina kolonlarının görüntülerinin çıkmasının peşinden, Yeşilköy halkı ürkü oldu. Biz de ürkü olduk. Binanın durumu iç açıcı değil. Eğer pasaj yıkıma giderse, biz esnaflar olarak ne yaparız diye düşünüyoruz. Burada 71 esnaf var. Bu esnaf mağdur olacak. Yani 1 esnafın yanında en azca 2 şahıs çalışıyor. Bu sayıyı aile olarak çarptığımızda 500-600 averaj kişiyi kapsayacak. Yeşilköy halkı buradan faydalanıyor. Her ne kadar biz ekmeğimizi kazansak bile Yeşilköy halkına da burada hizmet sunmuş oluyoruz. Burada hizmet sektöründe aksamalar olacak. Biz mağdur olmak istemiyoruz. Bizi bir yere geçici iskan verip, 1 yıl burayı boşaltıp binanın yıkılmasının önünü açarız. Çarşamba günü, bir heyetle görüşme gerçekleştirdik. Belediye Başkanı, yeni bina yapacağı sözünü verdi. Bizi mağdur etmeyeceğinin sözünü aldık. Belediye Başkanımızın çözüm üretmesini bekliyoruz" dedi.

"ŞU ANDA ZATEN PASAJIN YARISI BOŞALDI"

Canik Pasajı esnafı Yavuz Alkan, "Evet şu anda esnafın binayla ilgili problemleri var. Çünkü temelinde bulunan demirlerinde senelerdir mesele var. Bina esasen yaşlı, buradaki en büyük sorun dairelerin ve dükkan sahiplerinin bir araya gelip bir karar vermesi gerekiyor. Ama bu süreç içinde tüm esnaf mağdur oldu. Şu anda esasen pasajın yarısı boşaldı. Bir an ilkin pasajın kesinlikle bir karar verip, birilerine öncülük yapmış olup ya buranın yıkılıp yapılmış yada güçlendirilmesi gerekiyor. İvedi bir şekilde bunların yapılması gerekiyor. Şu ana kadar 2 toplantı yapılmış oldu, şimdi üçüncü toplantı yapılacak. Ona nazaran bir karar verilecek. Yani bu pasajın gecikecek bir durumu yok. Hem esnaflar mağdur olmasın hem de insanoğlu bu pasajda göçük altında kalma tehlikesine girmesinler. Ufak bir sallantıda pasaj yıkılırsa bu insanlara yazık olur. Uzmanlar televizyonlarda, Yeşilköy'ün zemininde esasen problemli bulunduğunu söylüyorlar. İnşallah bu şekilde bir süreci yaşamayız fakat yaşamamak için de önlemimizi almamız gerekiyor. Toplantıdan çıkan netice binanın yenilenmesine yada güçlendirmesine karşı çıkan yok. Fakat neye karar vereceklerini düşünecekler. Bu emekler ivedilikle bir şekilde karar verirlerse, her insanın sağlığı açısından daha iyi olur" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.