Balyozla yıkılan 64 yıllık şadırvanın yeniden inşası için Anıtlar Kurulu'ndan onay bekleniyor

Balyozla yıkılan 64 yıllık şadırvanın yeniden inşası için Anıtlar Kurulu'ndan onay bekleniyor

İZMİR'in Konak ilçesi, zamanı Kemeraltı Çarşısı içinde yer alan ve bir kişinin balyozlu saldırısıyla yıkılan Şadırvanaltı Camisi önündeki 64 senelik şadırvanın tekrardan yapılması için İzmir Valiliği tarafınca hazırlanan proje onay için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

İZMİR'in Konak ilçesi, zamanı Kemeraltı Çarşısı içinde yer alan ve bir kişinin balyozlu saldırısıyla yıkılan Şadırvanaltı Camisi önündeki 64 senelik şadırvanın tekrardan yapılması için İzmir Valiliği tarafınca hazırlanan proje onay için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunuldu. Kurulun projeye onay vermesinin peşinden şadırvanın eski yerine tekrardan yapılacağı bildirildi. Konak Mahalle Muhtarı Tamer Yıldırım, "Kemeraltı altyapı emekleri tamamlanınca şadırvanın etrafındaki zemin düzeltme çalışmalarının da yapılacağını söylemiş oldu.

İzmir'in Konak ilçesi, zamanı Kemeraltı Çarşısı içinde yer alan Şadırvanaltı Camisi önündeki 64 senelik şadırvan, balyoz ve hiltili saldırı ile yıkıldı. Geçen yıl ağustos ayında gerçekleşen vaka sonrasında soruşturma başlatıldı ve yıkımı gerçekleştiren kişi yakalandı. Şadırvanı yıkan şahıs hakkında adli süreç devam etmiş olduğu öğrenildi. Yıkılan şadırvanın tekrardan yapılması için Konak Belediyesi girişimde bulunmuş oldu. Ancak şadırvanın İzmir Valiliği tarafınca yaptırılacağı açıklandı. İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafınca proje hazırlandı ve onay için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunuldu. Kurulun projeye onay vermesinin peşinden şadırvan eski yerine yenide yapılacak. Şadırvanın 3,5 metre yüksekliğinde ve alanın tam orta yerine yapılacağını belirten Konak Mahalle Muhtarı Tamer Yıldırım, "Kemeraltı'nın ahengini sağlayacak ve eski yapıya uygun olacak. Şadırvan, eski yerine nazaran birazcık daha ortaya doğru getirilecek. Bakır evren, kurşun kaplı kubbe, kurşun kaplama, ahşap alın süslemesi, ahşap dikme, mermer aynalık, taş kaideli ahşap oturak olacak. Elektrik trafoları kaldırılacak ve esnafın şikayetçi olduğu çöp ve koku problemi da yapılacak çabalama ile çözülecek" dedi.

ŞADIRVAN İLE MEYDAN PROJESİŞadırvanın bulunmuş olduğu parselin İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tapusunda bulunduğunu dile getiren Yıldırım, "Parselin tapusu Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ilişik olduğu için İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafınca şadırvan yeniden yapılacak. Projesi çizildi. Şu anda İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nda bulunuyor. Deprem sebebiyle son iki aydır kurul toplanamadı. Kurulun ilk toplantısında şadırvan projesi görüşülecek ve onayı çıkması ile yapımı için bir engel kalmayacak. Proje yalnız şadırvanla bitmiyor. Aynı zamanda meydan projesi düşünülüyor. Ama ilk ilkin şadırvan yapılacak. Kemeraltı altyapı emekleri tamamlanınca şadırvanın etrafındaki zemin düzeltme emekleri da yapılacak" ifadelerini kullandı.'KEMERALTI'NA SAHİP ÇIKALIM'

Kemeraltı esnaflık icra eden bir kişinin para karşılığı şadırvanı yıktırdığını dile getiren Yıldırım, "Kemeraltı'nda yaşayan bir esnafın bu kadar gücü, cesareti kendinde iyi mi buluyor, anlayamıyoruz. Şu an adli süreç devam ediyor. Kemeraltı'nda noksan olan ne? Birileri haiz çıkmaması mı, yoksa yapanın yanın kar kalıyor olması mı? Bu yapıya birisi haiz çıkarsa şu anda olduğu benzer biçimde yargılama süreci devam edebiliyor. Kemeraltı'na hep beraber, esnafı ile kamu kurum ve kuruluşları ile haiz çıkalım" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.