Bankadaki döviz hesaplarına da ek vergi geldi

Bankadaki döviz hesaplarına da ek vergi geldi

Döviz mevduat hesaplarındaki bir yıllık stopaj oranı yüzde 16'dan yüzde 20'ye yükseltildi. Tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışında ihraç edilen

Döviz mevduat hesaplarındaki bir yıllık stopaj oranı yüzde 16'dan yüzde 20'ye yükseltildi.

Tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışında ihraç edilen tahvillerin stopaj oranları yeniden belirlendi. Döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranları yükseltildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, tam mükellef kurumlar tarafından yurt dışına ihraç edilen tahvillerin stopaj oranı; vadesi bir yıla kadar olanlardan elde edilen faizlerden yüzde 7, bir ile üç yıl arasında olanlardan elde edilen faizden yüzde 3, vadesi üç yıl ve daha uzun olanlardan elde edilen faizden ise yüzde sıfır olarak belirlendi.

Aynı kararla, bir yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesapları (DTH) ile döviz katılma hesaplarına ödenen kâr payları uygulanan stopaj oranları yüzde 20’ye yükseltildi. Bir yıldan uzun vadeli hesaplarda ise stopaj oranı yüzde 18 olarak belirlendi.

AKP 7 AYDA NE YAPTI?

AKP iktidarı 2018 Ağustos ayında dövizin Türk lirası karşısında çok hızlı değer kazanması sonrası, Dolar ve Euro ile sözleşme yapmayı yasakladı. Sözleşmelerin TL ile yapılması zorunlu oldu.<>

Ardından, ihracattan elde edilen gelirin Türkiye'deki bir bankaya yatırılması zorunluluğu getirildi. Yatan paranın da otomatikman TL'ye çevrilmesi şartı getirildi.

Şimdi de bankada vadeli döviz hesabı olanlardan alınan vergi yüzde 13'den yüzde 18'e çıkarıldı.<>

DOLARIN YIL SONU BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 15,64’e geriledi. Yıl sonu dolar/TL beklentisi 5,9898’den 6,0615’e yükseldi. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi de önceki döneme göre yükselerek 6,1659’dan 6,2996’ya çıktı.

TCMB, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 74 katılımcıyla gerçekleştirdiği “2019 yılı Mart ayı Beklenti Anketi”ni yayımladı.

Bir önceki anket döneminde yüzde 0,96 olan mart ayı TÜFE beklentisi, bu anket döneminde yüzde 0,94’e geriledi. Nisan ve mayıs ayı TÜFE beklentileri ise sırasıyla yüzde 1,54 ve yüzde 1,11 olarak gerçekleşti

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi önceki anket dönemindeki yüzde 15,91’den martta yüzde 15,64’e geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket dönemine göre gerileyerek yüzde 15,47’den yüzde 15,24’e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 12,10’dan yüzde 11,80’e indi.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi