Bankalardan BDDK kararı sonrası müşteri beyanı çözümü

Bankalardan BDDK kararı sonrası müşteri beyanı çözümü

"Hangi şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda belirsizlik var"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) TL nakdi kredilere getirdiği 15 milyon liralık nakdi yabancı para varlık sınırlaması sonrası, kredi akışı bankaların müşteriden aldığı beyan ile sağlanıyor.

Bloomberg HT’nin ulaştığı bankacılık kaynakları, son denetlenmiş tablonun tarihini esas alarak kredi prosedürü başlatıldığını ifade ediyor. Cari nakdi yabancı para fazlası konusunda ise bankalar müşteri beyanı istiyor ve bunun ardından kredi sağlanıyor.

Prosedürlerde belirsiz olan unsurlar konusunda BDDK’dan düzenli olarak görüş sorulurken, bankalar şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda tenakuzda kalındığında kredi sürecini belirsizlik geçene kadar askıya alabiliyor.

Kaynaklar, Hangi şirketin kredi alıp alamayacağı konusunda belirsizlik var. Dolayısıyla normalde rahatlıkla kredi verdiğimiz bazı şirketlerde ancak limitli hareket edebiliyoruz dedi.

Denetim esaslarında son denetimden geçmiş tabloların her şirket için güncel olmaması, sorun yaratan alanlardan biri.

Zira çeyreklik bilançolar için her şirkette denetimden geçme yükümlülüğü bulunmuyor. Bu nedenle kredi yeterliliği için yılsonu bilançosunu denetimden geçirmiş ve süreci tamamlamış şirketler için sorun bulunmazken, diğer şirketlerde müşteri beyanı alınıyor.

Müşteri beyanı ile gerçek durum arasında fark oluştuğunda yaptırımın ne olacağı gibi konularda belirsizlik sürerken, BDDK’nın bugün tüm sorun yaratan alanları netleştirmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi