Barbaros Şansal’a hapis cezası

Barbaros Şansal’a hapis cezası

Modacı Barbaros Şansal, "Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini alenen aşağılama" suçundan 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Modacı Barbaros Şansal, sosyal medya paylaşımı nedeniyle 2017 yılında Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  şikâyeti üzerine hakkında açılan "Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini alenen aşağılama" suçundan yargılandığı davada TCK 301. maddesi uyarınca 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yurt dışında yaşayan Şansal, Twitter’da kararı istinaf mahkemesine taşıyacağını belirterek “Nuriye ve Semih’in özgürlüğüne sevinmek TCK 301/1 imiş!” paylaşımını yaptı.

 İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Barbaros Şansal katılmadı. Şansal ve şikâyetçi Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatları temsil etti.

Modacının avukatı Efkan Bolaç bilirkişi raporunun eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Müvekkilimin sözü olan kelime hakaret olarak alınmıştır. Müvekkilim kadın terzisidir. Bu beyanı yanlış bir şekilde yorumlanmıştır. Her türlü şüpheden uzak kalınarak karar verilmelidir. Müvekkilim söylemiş olduğu sözler olsa olsa ağır bir eleştiridir. Kesinlikle hakaret içeren sözler değildir. Beraatini aksi takdirde lehine hükümlerin uygulanmasını isteriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ela Ezgi Yelmen ise beyanında şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Bilirkişi raporuna katılıyoruz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

3 ay 22 gün hapis cezası

Kararını açıklayan mahkeme, Barbaros Şansal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini alenen aşağılama” suçunu işlediğini sabit görerek 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme, sanık Şansal’ın adli sicil kaydına göre mahkûmiyeti olduğundan, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.

Adli sicil kaydında 3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir mahkumiyeti olduğundan erteleme de yapılmadı. Ayrıca Şansal hakkında TCK 50. maddesi uyarınca hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi gibi cezaevine girmesini engelleyecek şekildeki yaptırımların uygulanmamasına da karar verildi.

Denetimli serbestlik uygulanacak

Kararda Barbaros Şansal’ın, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde mahkum olduğu ve bunun 7 Kasım 2017 tarihinde kesinleştiği belirtilerek tekrarlayan suç işlediği için cezasının infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına da hükmedildi. Şansal’ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

Şansal, sosyal medya hesabından kararı istinaf mahkemesine taşıyacağını belirterek "Bir durun ya. İlk duruşma yeni sonuçlandı. Nuriye ve Semih’in özgürlüğüne sevinmek TCK 301/1 imiş!" dedi.

 

GENEL