Barcelona'da korona önlemleri: Açık havada içki içmenin cezası 600 Euro oldu

Barcelona'da korona önlemleri: Açık havada içki içmenin cezası 600 Euro oldu

Barcelona yönetimi cezadaki artışın nedeninin kamu düzenini sağlamak olduğunu belirtti

Barcelona, Covid-19 kısıtlamaları döneminde yaygınlaşan açık havada içki içme partilerinin önüne geçmek için uygulanan cezalarda üst sınırı 600 Euro'ya çıkardı.

Botellones olarak bilinen gruba uygulanan cezalar 60-100 Euro arasındaydı ve 30 gün içerisinde ödendiği takdirde yüzde 75 oranında azalabiliyordu. Ancak, yeni yasayla beraber ceza bir ay içinde ödendiği takdirde bile yüzde 50 azalacak. Barcelona Polis Gücü Şefi Pedro Velazquez'in paylaştığı verilere göre, 2-8 Ağustos haftasında, 747 kişi 100 dolarlık ceza ile karşı karşıya kalmıştı.

Cezaların artırılması kararı, ideolojik olarak sağda bulunan bir önceki Popüler Parti (PP) hükümetinde çıkarılan ve ifade özgürlüğünü ile toplanma hakkını kısıtladığı için eleştirilen "Eğlence Yasası" kapsamında çıkarıldı. Kanun ve Düzenden Sorumlu Belediye Meclisi Üyesi Albert Battle "600 Dolarlık ceza insanların hayatında birçok soruna neden oluyor. Ama kamu düzeninin sağlanmasından bahsediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Bar ve restoran sahipleri ise şehrin turistik bölgelerindeki açık hava teraslarının saat 23.00'da kapanmasını zorunlu kılan yeni düzenlemenin insanları açık havada içki içmeye daha fazla teşvik edeceğinden şikayet etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık