‘Barınamayanlar’ eylemlerinin 9’uncu gününde vapurlarda!

Kira fiyatlarına yapılan fahiş zamlar, yurt fiyatlarının arttırılması nedeniyle “Barınamıyoruz” diyen gençler başlattıkları “Barınamıyoruz Nöbeti”nin 9’uncu gününde vapurlarda da bir araya geldi.

“Barınamıyoruz Hareketi” ve “Yurtsuzlar” tarafından başlatılan protestolar 9 gündür sürüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef almasının ardından gözaltına alınan öğrenciler, bugün vapurlarda da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası gece saatlerinde Moda sahilinde nöbet tutarken gözaltına alınan “Yurtsuzlar” Beşiktaş Kadıköy vapurunda battaniyeleriyle barınamıyoruz eylemi düzenledi.

“Yurtsuzlar” ın Twitter hesabından paylaşılan görüntülerde “Yerimiz yurdumuz olmadığı için Moda Sahil’de barınma nöbeti tutuyoruz ve sokaklardayız. Asıl sorumluluğu bizlerin barınma sorununu çözmek olan iktidar ise öncelikle bizleri hedef göstermiş ve nöbetimiz esnasında bizleri gözaltına almıştır. Barınma en yaşamsal en temel haklarımızdan biridir. Buradan barınma sorunu yaşayan üniversiteli sıra arkadaşlarımız olmak üzere herkese sesleniyoruz. Biz barınma nöbetimizi bütün sokaklara yayıyoruz. Barınma nöbetimizi İstanbul’un dört bir yanına dağıtıyoruz.”

Dün nöbetimizin 8 gününde barınamayan üniversiteliler olarak, Moda 2'de çadır nöbetimize devam ederken polisin işkencesiyle göz altına alındık. Bugün de sesimize ses katmak için vapurdan sesleniyoruz:
Evsiziz, yurtsuzuz, her yerdeyiz!#yurtsuzlar pic.twitter.com/pw3XemHSn5

— yurtsuzlar (@yurtsuzlar_) September 28, 2021

Yurtsuzlar olarak fahiş ev kiralarına, yurt ücretlerine, niteliksiz yurtlara karşı bugün vapurdan sesimizi yükselttik:
Dinleyin ey vakti duymak doruğuna varanlar
Falları grafiklerde bakılanlar siz de işitin..#YurtsuzlarGoezaltında#BARINAMIYORUZ pic.twitter.com/u2CKE6CSmK

— yurtsuzlar (@yurtsuzlar_) September 28, 2021

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim