Barış Pınarı Harekatı'nda son durum… Kara harekatı başladı!

TSK Telabyad’a giriş yaptı. Telabyad’ın batısında YPG ile çatışma devam ediyor… Türk savaş uçakları ise Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki YPG/PKK hedeflerini imha etti. Milli Savunma...

TSK Telabyad’a giriş yaptı. Telabyad’ın batısında YPG ile çatışma devam ediyor… Türk savaş uçakları ise Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki YPG/PKK hedeflerini imha etti. Milli Savunma Bakanlığı, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı” duyurusu yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, "TSK ve Suriye Milli Ordusu Barış Pınarı'nda Fırat'ın doğusunda kara harekatına başladı" denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonun resmen başladığını duyurmasının ardından başlayan ve Barış Pınarı Harekatı adı verilen sınır ötesi operasyonda Türk askeri hızla ilerliyor. Türk savaş uçakları  yaklaşık 30 kilometre derinlikteki YPG/PKK hedeflerini imha ediyor.

Alınan son bilgiye göre Telabyad'ın batısında YPG ile çatışma devam ediyor...

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait F-16 savaş uçakları, Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK hedeflerini vurdu.

Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, YPG/PKK’nin işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

YPG'DEN ROKETLİ SALDIRI

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı. YPG/PKK'nın Cerablus'taki sivillere saldırısında 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

YPG'nin Nusaybin'e roket attığı, dört kadının yaralandığı, yaralıların Nusaybin Devlet hastanesine kaldırıldığı idddia edildi.

[caption id="attachment_90938" align="alignnone" width="1068"] Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla Adana'daki İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığındaki hava hareketliliğinin sürdüğü görüldü.[/caption]

Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vuruldu.

YPG/PKK militanları ise Türk savaş uçaklarının görüşünü kısıtlamak amacıyla lastik yakıyor.

YPG, Suriye-Türkiye sınırında, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan Cerablus ilçesinde sivillerin sığındığı kampa ve sivil yerleşimlere saldırdı.

Saldırıda 1 sivil hayatını kaybetti, 7 sivil yaralandı.

Cerablus, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriyeli muhalif savaşçıların gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı ile ağustos 2016'da terör örgütü IŞİD'den arındırılmıştı.

TSK VE DSG ARASINDA ÇATIŞMA

Lübnan merkezli El Mayadin televizyonu, Kamışlı şehrinin batısındaki El-Haliliye ve Tannura ilçelerinde DSG ve TSK arasında çatışmaların yaşandığını duyurdu.

Türk topçu birliklerinin, kısa moladan sonra Kamışlı’nın batı ve doğusundaki hedeflere yönelik yeniden ateş açtığını aktaran El Mayadin, patlama seslerinin şehrin yerleşim bölgelerinde de duyulduğunu bildirdi.

Suriye devlet haber ajansı SANA, TSK’nın Habur nehri üzerinde yer alan ve yoğunlukla Süryanilerin yaşadığı Tel Halaf ilçesini ateşe tuttuğunu bildirdi.

[caption id="attachment_90939" align="alignnone" width="1097"] Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusuna kara harekatı başladı.[/caption]

Saldırı sonucu Miyah-Allüke’deki su kulesinin devreden çıktığını belirten SANA, ayrıca Mansur barajında da büyük hasarın meydana geldiğini ifade etti.

El Hadas televizyonu da sivillerin tamamen Resulayn ve Tel Abyad şehirlerini terk ettiğini duyurdu. Sivillerin Derbasiya ve Amuda şehirlerine sığındığı belirtildi.

Suriye devlet televizyonu: TSK, Haseke'deki barajı vuruyor

Suriye devlet televizyonu, TSK’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke bölgesinde yer alan Mansura barajına hava saldırısı düzenlediğini iddia etti.