Barış Yarkadaş: İyi Parti kaygılı

Barış Yarkadaş: İyi Parti kaygılı

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, İyi Parti’nin üst düzey yönetiminin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki tutumunu kabullenmiş durumda olduğunu ancak kaygılı olduklarını yazdı.

“İYİ Parti’nin üst düzey yönetiminde, Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde, bunun kendileri açısından ‘dezavantaj’ yaratacağı kaygısı var” diyen Yarkadaş, “Bu kaygıyı ise şöyle ifade ediyorlar” diyerek şunları kaydetti:

"2018 yılı seçimlerinde CHP’li Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak sahaya çıkması Adalet ve Kalkınma Partisi karşıtı olan lakin CHP’li olmayan büyük bir seçmen kitlesini CHP’ye yönlendirdi. Pekala İYİ Parti’ye oy verebilecek yüzbinlerce kişi, cumhurbaşkanı adayı CHP’li olduğu için milletvekilliği seçimindeki oyunu da CHP’ye verdi. Bu da bizim örneğin İzmir’de en az 3 milletvekili daha az çıkarmamıza sebep oldu. Şimdi aynı durum Kılıçdaroğlu aday olunca da yaşanacak. Biz de bu yüzden hak ettiğimiz vekil sayısına ulaşamayacağız.”

“CHP kurmayları, İYİ Parti’nin bu kaygısını anlamaya çalışsa da üzerinde çok fazla durmuyor” diyen Yarkadaş, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için ‘son sürat’ çalıştığını belirten kurmaylar, ‘Biz sadece seçim sürecinin değil, seçim sonrasının hazırlıklarını da yapıyoruz’ diyor” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu kazanırsa, CHP’nin yeni genel başkanı kim olacak?

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması durumunda CHP’nin yeni genel başkanının kim olacağı sorusunun da gündeme geldiğini belirten Yarkadaş, CHP’li bir kurmayın şu sözlerini aktardı:

“Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıktıktan sonra partimizin başında bir süre daha kalacaktır. Çünkü; Altılı Masa’nın genel başkanları ile uyum ve eşgüdüm içinde çalışması için bu şarttır. Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği yapılana ve ‘Cumhurbaşkanının partisiyle bağı kesilir’ maddesi anayasaya girene kadar partimizin başında kalır. Bu madde anayasaya girdikten sonra CHP’den istifa eder. Hemen ardından ise Büyük Kurultay toplanır ve yeni genel başkan seçilir. Bu da yaklaşık 2 yıllık bir süreçtir.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika