Barış Yarkadaş: 'Şuan YSK’nın yapması gereken İmamoğlu’nu davet edip mazbatasını vermektir'

Barış Yarkadaş: 'Şuan YSK’nın yapması gereken İmamoğlu’nu davet edip mazbatasını vermektir'

Tele 1 televizyonlarında yayınlanan Gün Bitiyor programında Murat Taylan’ın konuğu olan Barış Yarkadaş, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Yarkadaş, "YSK kararının ardından, AKP'nin bir sonraki hamlesi seçimlerin...

Tele 1 televizyonlarında yayınlanan Gün Bitiyor programında Murat Taylan’ın konuğu olan Barış Yarkadaş, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Yarkadaş, "YSK kararının ardından, AKP'nin bir sonraki hamlesi seçimlerin yenilenmesini talep etmek olacaktır. Şuan YSK'ya düşen şudur Ekrem İmamoğlu'nu davet edip mazbatasını vermektir. AKP şuan hukuk arıyorum adı altında İstanbul'a zaman kaybettiriyor" dedi.

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, Gün Bitiyor programında Murat Taylan’ın konuğu oldu. CHP Seçim Kordinasyon Merkezindeki atmosferi paylaşan Barış Yarkadaş an itibariyle sonuçları paylaştı.

Murat Taylan'ın konuğu olan Barış Yarkadaş'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

'CHP'NİN TUTTUĞU NÖBET TÜRKİYE'YE DEMOKRASİ DERSİ VERİYOR'

31 Mart Seçimlerinde alınan oy 23.35 itibariyle YSK'nın da açıkladığı oranda da İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki fark 14.878 ve sandıkların yüzde 96'sı açıldı. Altı saat boyunca partilililerimiz büyük bir özveri ile nöbet tutuyor. Bu nöbert aynı zamanda Türkiye'ye demokrasi dersi veriyor.

'DOKUZUNCU GÜNDE DOKUZUNCU KEZ YİNE İMAMOĞLU BAŞKAN'

Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Keşke o açıklamayı hiç yapmasaydı. YSK da bu toplantıyı yapmak zorunda kalmasaydı. Ortada oyların yeniden sayımını gerektiren geçerli herhangi birşey yok. Kanun açık bir şekilde şunu söylüyor. Oylar sayılırken somut bir delil olması geekiyor.  Geçersiz oy usulune uygun basılmayan mühürdür. 27 binden 14 bine nasıl geldiğini soruyorlar. Zaten sözkonusu olan 27 bin oy değil, veriler YSK da 20 bin küsürdü. İmamoğlu bu süreçte sadece 7 bin oy kaybetti. Aslında 9. gün İmamoğlu'nun yeniden 9.kez İBB Başkanı olduğuna tanık oluyoruz.

'İTİRAZ ETTİKLERİ KOŞULLAR YEREL SEÇİMLERİN ÖZELLİĞİ ZATEN'

YSK neyin toplantısını yapıyor? Geri kalan sayılacak oylar seçim sonucunu değiştirmiyor hepsi karşıya yazılsa yine İmamoğlu kazanıyor. Neden Partili Cumhurbaşkanı olamamalı? YSK için baktığında bir tarafta hukuk diğer tarafta Cumhurbaşkanı. Hangisinin söylediğini yapacak. AKP şuanda İBB'nin 39 ilçesinin 25'ini kazandı. Bunlara itiraz etmiyorlar. Diyorlarki örneğin AKP'li vatandaş Güngören'de AKP'ye verdi Büyükşehirde İmamoğluna verdi. Yandaş medyada bu usulsüzlük olarak tartışılıyor.

'HALK ORGANİZE BİR ŞEKİLDE CHP'YE OY VERDİ'

Evet bir organizelik var. Halk organize bir şekilde CHP'ye oy verdi. Et alamayan mutfağında yangın olan vatandaş sana oy vermedi. AKP sandıkta kaybettiği seçimi geri almaya çalışıyor. AKP'nin mantığına göre bizim de bütün oyları yeniden saydırmamız lazım, CHP'nin de itiraz ettirmesi lazım. Biz büyükşehirde kazanmışız, ilçeler bizde değil. O zaman Mersin'in Antalya'nın kaybettiğimiz ilçelerini bize vermeleri lazım.

'AKP HAZMEDEMİYOR'

AKP hazmedemiyor. Seçimleri kaybetmeyi hazmedemiyor. Halkın iradesini demokrasiyi hazmedemiyor. İBB'nin bütçesini kaybetmeyi hazmedemiyorlar. 21 tarikat ve cemaate para veriyorlar ve onları besliyorlardı. Yandaş şirketleri besliyorlardı. Bu yüzden bu bütçeyi kaybetmekten korkuyorlar. Çalışın, bir sonraki seçime kadar 5 yıl var çalışın tekrar kazanın. Tabi o zamana kadar AKP diye bir şey kalırsa...

İmamoğlu yaptığı açıklama ile kimseyi tehdit etmiyor. Televizyonlar kamunundur. Televizyonun mülkü kime ait olursa olsun, havadan yayın yapıyorsun ve kamuya karşı sorumlusun. Kamunun havasını kullanıyorsun. Bir televizyon AKP'yi destekleyebilir. Ama AKP'yi desteklerken sürekli CHP ile ilgili yalan söylemek zorunda değilsin. Bu kadar tek yanlı habercilik dünyanın hiç bir yerinde yok. Yalan söylediniz zaman ne oldu o televizyonlar boş karakutuya döndü. İktidar tüm televizyonlardan tek yanlı haber yaptırdı. Bir çok ilde kaybetti. Televizyonların bir değeri kalmadı. Yandaş bir medyadan ayrılan arkadaşımın şahit olduğu durum ortaya koyuyor tüm meseleyi. Yandaşlara tek bir merkezden mail geliyor ve gelen talimatlar doğrultusunda haber yapılıyor.

'SEÇİMİN İPTALİNİ İSTEYECEKLER'

YSK AKP'yi reddetti. Yapacakları birşey kalıyor. AKP'liler 31 Mart İstanbul Yerel Seçimlerinin İptali için başvuracaklar. AKP'nin düşüncesi seçmenimiz bize kızdı sandığa gitmedi. Eğer seçimi yeniletirsek sonuçları gören seçmenimiz sandığa gelecektir. Sizin köyden oradan buradan gelecek seçmeniniz varsa bizimde 1 buçuk milyona yakın sandığa gitmeyen vatandaşımız var bunlar da sandığa gelecektir elbette. Sandıktan umudu olmayan seçmenler bunlar. Bu seçim kesinlikle yeniden yapılmamalıdır. Bu seçim yeniden yapılırsa, ne bir hukuk devletinden ne de bir demokrasiden bahsedebiliriz.

YSK'nın toplantısı şuan bitti. AKP YSK temsilcisi Recep Özel açıklamalarda bulunuyor.

'BÜYÜKÇEKMECEDE USULSÜZLÜK YARATMAYA ÇALIŞTILAR'

Neden 51 sandık? Bu 51 sandıktan sayımının sonrasında bu makası kapatacaklarını düşünüyorlar. Belediye başkanı Hasan Akgül Büyükçekmece'de şunu söyledi. 3 Nisan seçim sonuçları alındıktan sonra 3 mülkiye müfettişi görevlendirildi. Gece çalışan bu görevliler ev ev dolaşarak o kişi şurada oturuyor mu bu kişi burada oturuyor mu diye dolandılar. Burada bir usulsüzlük yaratmaya çalıştılar. Recep Özel yanlış açıklama yapıyor şu anda 14 binin üstünde oy var yanlış bilgilendirme yapılıyor.

'DOLUYA KOYSALAR ALMIYOR, BOŞA KOYSALAR DOLMUYOR'

Yeniden sayım için elinde somut bir delil olması gerekiyor. Türkiyeyi neden oyalanıyorsunuz. Siz 51 sandığın içinde ne olduğunu nereden biliyorsunuz. İl seçim kurumunu ikna edemediniz, YSK'yı ikna edemediniz halkı ikna edemediniz daha neden süreci uzatıyorsunuz. AKP boşa koysa dolmuyor, doluya koysa almıyor. Mızrak çuvala sığmıyor. bu tam anlamıyla haksızlık demek. AKP bunun altında kalır.

Şuan YSK'ya düşen şudur Ekrem İmamoğlu'nu davet edip mazbatasını vermelidir. AKP şuan hukuk arıyorum adı altında İstanbul'a zaman kaybettiriyor. YSK yetki aşımına gitti.

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Medya