Barış Yarkadaş'tan 'Kobani' operasyonu yorumu

Barış Yarkadaş'tan 'Kobani' operasyonu yorumu

Kayyım atanmasın diye istifa edeceğini açıklayan, daha sonra 'Kobani' operasyonu kapsamında gözaltına alınan Ayhan Bilgen'den sonra bu sabah yapılan operasyonları yorumlayan Barış Yarkadaş "Ne tesadüf değil mi!"

Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, HDP'li Ayhan Bilgen'in istifasının ardından bu sabah belediye meclisi üyelerine yönelik yapılan operasyonla ilgili yorum yaptı. "Ne garip tesadüf değil mi!" diyen Yarkadaş, şu ifadeleri kullandı: "HDP'li Ayhan Bilgen dün görevinden istifa ederek, Kars Belediyesi'ne kayyım atanmasının önünü kesmek ve meclisten bir kişinin başkan seçilmesini sağlamak istemişti. Bu sabah ise seçilebilecek kişilerin de aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı. Ne garip tesadüf değil mi!" 

NE OLMUŞTU?

‘Kobani olayları soruşturması’ kapsamında aralarında Ayhan Bilgen ve HDP’li eski milletvekilleri, belediye başkanları ile MYK üyelerinin de olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Gıda zehirlenmesi sonucu rahatsızlanan gözaltındaki siyasetçilerle görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin halen hastanede oldukları bilgisini paylaşmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltında olan Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Gülfer Akkaya, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Altan Tan, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün’ün gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılmıştı. Gözaltında bulunan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen sosyal medyadan görevinden istifa edeceğini duyurmuştu. Bilgen, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” ifadesini kullanmıştı. Bilgen’in istifa kararının ardından bu sabah Kars’ta yeni bir gözaltı operasyonu başlatılmıştı. Aralarında HDP’li belediye yöneticilerinin olduğu 19 kişi gözaltına alınmıştı. https://tele1.com.tr/gozaltinda-tutulan-belediye-es-baskanligi-ayhan-bilgen-gorevinden-istifa-etti-233767/

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika