Barlas: Kaşıkçı cinayeti Selman'ın Türkiye'den çok ABD ile dünya ile yaşadığı sorundu

Barlas: Kaşıkçı cinayeti Selman'ın Türkiye'den çok ABD ile dünya ile yaşadığı sorundu

Sabah yazarı Mehmet Barlas, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Türkiye’deki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk ziyaretini değerlendirdi.

“Başta Kaşıkçı cinayeti olmak üzere Suudi Arabistan ile Türkiye arasında birçok problem yaşandı” diyen Barlas, “Aslında Kaşıkçı cinayeti, Selman'ın Türkiye ile yaşadığı sorundan daha çok Amerika ve dünya ile yaşadığı bir sorundu. Bütün bunlar Prens Selman'ın objektifleri ve gazetecileri sevmemesinin nedenleri sanırım” görüşünü aktardı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 29 Eylül 2018'de öldürülmüştü. Ölüm emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın verdiği iddia edilmişti.

7 Nisan'da, Kaşıkçı öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı dava dosyası "sanıkların yabancı uyruklu olması nedeniyle yakalama emirlerinin yerine getirilemeyeceği ve ifadelerinin alınamayacağı" gerekçesiyle Suudi Arabistan'a devredilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28-29 Nisan'da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un daveti üzerine Cidde'ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.

Erdoğan ayrıca 10 Mayıs'ta Prens Muhammed Bin Selman'la yaptığı telefon görüşmesinde de ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştı.

Prens Muhammed Bin Selman'ın Ankara'ya yapacağı ziyareti, 17 Haziran'da kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah biz de Külliye’de kendilerini kabul edeceğiz. Orada gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerimizi yapacağız ve bundan sonraki sürece yönelik Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini inşallah çok daha ileri derecede, çok daha yüksek seviyede nerelere taşıyabiliriz, bunları değerlendirme fırsatını bulacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Selman DÜN Ankara'ya geldi. Karşılama töreninin ardından Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Veliaht Prens bir araya geldi. Baş başa yapılan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından açıklanan ortak bildiride karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, turizmle ilgili ortak faaliyetlerin teşvik edilmesi kararları alındı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika